ابوالقاسم گرجی
  • نام:ابوالقاسم
  • نام خانوادگی:گرجی
  • تاریخ تولد :1300
  • سال انتخاب :1373
  • برگزیده شده در حوزه :پژوهش

دکتر ابوالقاسم گرجی فرزند محمدحسن در دوم فروردین سال 1300 در شهر تهران دیده به جهان گشود. او پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در مکتبخانه، وارد حوزه علمیه تهران شد و علوم مختلف حوزوی از جمله صرف و نحو، منطق، معانی و بیان، فلسفه، فقه و اصول را تا سطوح عالی، از استادان نامدار آن عصر از جمله محمدرضا تنکابنی، سید عبدالهادی شیرازی، محمدحسین کاشف الغطاء، شیخ محمدحسین بروجردی  و میرزا محمدعلی شاه آبادی و محمدرضا تنکابنی فراگرفت. وی همچنین از شاگردان سیدابوالقاسم خویی بود و از او و محمدحسین کاشف الغطاء اجازه اجتهاد دریافت کرد. وي در سال 1322 شمسي براي ادامة تحصيل در شاخة فقه و اصول به نجف اشرف رهسپار شد و در آن سرزمين مقدس از محضر استادان و مراجع بزرگواري چون مرحوم شيخ محمدعلي كاظميني، سيد عبدالهادي شيرازي، شيخ محمد كاظميني شيرازي و بيش ازهمه از آيت الله العظمي خويي استفاده كرد و به موازات تحصيل در نجف اشرف به تدريس رسائل، مكاسب و كفايه اشتغال داشت. در سال 1330 به تهران برگشت و به درخواست تعدادي از اهل فضل درمدرسة حاج ابوالفتح فيروزآبادي و مدرسة مروي به تدريس سطح و خارج پرداخت. وي در سال 1332 در دانشگاه تهران به تحصيل الهيات و معارف اسلامي مشغول شد. در سال 1335 دورة ليسانس منقول و در سال 1338 دورة فوق ليسانس فلسفه و حكمت اسلامي و سرانجام در سال 1342 دورة دكترا را با درجة ممتاز به پايان رساند.

دكتر گرجي از سال 42 با سمت استادياري و از سال 1348 با سمت دانشياري و از سال 1352 با سمت استادي دانشگاه دررشته هاي مربوط به حقوق اسلامي در دانشگاه تهران انجام وظيفه نمود. ايشان در حال حاضر يكي از مبرزترين استادان دانشگاه است و با سابقة استادي در حوزه و دانشگاه، نسبت به موضوعات گوناگون اسلامي از احاطة كافي علمي برخوردار است. دكتر ابوالقاسم گرجي علاوه بر شركت و سخنراني در مجامع علمي داخلي و خارجي، داراي تأليفات متعددي است كه از ارزش ويژه اي برخوردارند.

آنچه از آثار ايشان در مسائل حقوقي، فقهي، اصولي، تاريخي، منطقي و ادبي به چاپ رسيده متجاوز از 20 جلداست. برخي از آثار قرآني وي عبارتند از:

1.    تصحیح «الذریعه الی اصول الشیعه»: قدیمی‌ترین اصول فقه امامیه و از مهمترین تألیفات علم الهدی که دکتر گرجی آن را تصحیح و اعراب‌گذاری نموده و با حواشی و تعلیقات در دو جلد در سال‌های ۱۳۴۶- ۱۳۴۸ در چاپخانه دانشگاه تهران به چاپ رسیده است.

2.    تصحیح، تحقیق و تعلیق «‌مسائل هامّه من مسائل الخلاف‌«

3.    تصحیح تفسیر جوامع الجامع

4.                  ترجمه و تلخیص کتاب عده الاصول شیخ طوسی

5.    تاریخ پیامبر اسلام(ص)، تالیف محمد ابراهیم آیتی که گرجی با تجدید نظر و حواشی و اضافاتی در سال ۱۳۵۸ش در دانشگاه تهران به چاپ رسیده است. این کتاب در سال ۱۳۶۲ش، کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شناخته شده است.

6.     علم اصول و نقش آن در میان علوم دیگر

7.    تاریخ فقه و فقها

8.    کتاب صرف و نحو

9.    عموم عقود و ایقاعات (رساله دکتری گرجی(

10.    آیات الاحکام

11.    کلیات حقوق اسلامی

کتاب تحقیقی «‌تصحیح جوامع الجامع‌» وی به عنوان کتاب برگزیدۀ ممتاز ده سالۀ اول انقلاب (۱۳۶۷ش) انتخاب گردید. همچنین وی برگزیده بخش علوم انسانی در همایش ملی چهره‌های ماندگار در سال 1381 بوده و در سال 1375 موفق به دریافت نشان درجه یک علمی از رئیس جمهور وقت گردید.

دکتر ابوالقاسم گرجی در هفتم اسفند سال ۱۳۸۹ش برابر با ۲۲ ربیع الاول ۱۴۳۲ق، در سن ۸۹ سالگی دیده از جهان بست و در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به خاک سپرده شد.