محمدعلی خواجه پیری
  • نام:محمدعلی
  • نام خانوادگی:خواجه پیری
  • تاریخ تولد :1331
  • سال انتخاب :1380
  • برگزیده شده در حوزه :مدیریت

محمدعلی خواجه پیری در سال 1331 در شهر تهران دیده به جهان گشود. پدرش مرحوم حاج حسین خواجه پیری فرزند مرحوم حاج شیخ اسدالله از روحانیون معتبر محلة قدیمی تهران به نام امام‌زاده یحیی (ع) نزدیک بازار تهران بود ولی مخارج او از محل شغل زرگری می‌گذشت. سال اول دبستان را در اولین مدرس اسلامی تهران به نام «محمدی» و به مدیریت مرحوم جاراللهی که از فرهنگیان خوش‌نام بود گذراند. بقیه دوره دبستان را در مدرسه اثنی عشری از مدارش مشهور جامعه تعلیمات اسلامی سپری کرد. مدیر دبستان به نام مرحوم راسخ افشار از روحانیون خدمتگزار بود.

دوران دبیرستان را در مدرسه علوی تهران که مشهورترین مدرسه دینی و علمی روز بود طی کرد. زحمات مرحوم علامه کرباسچیان، مرحوم استاد رضا روزبه، مرحوم شهید سیدکاظم موسوی و دیگران مفاهیم دینی و قرآنی را در ذهن و روحش عمیق‌تر و علاقه اش را افزون کرد. در این دوران در مدرسه با شهید آیت‌الله مطهری، شهید دکتر آیت‌الله بهشتی، شهید رجائی (دبیر ریاضیات او)، حجت‌الاسلام شریعتمدار، مرحوم علامه جعفری، مرحوم آیت‌الله رفیعی قزوینی، مرحوم آیت‌الله العظمی حاج سید احمد خوانساری آشنا شد. این دوران اثر بسیار عمیقی در وی برجای نهاد و اگرچه عمق مطالب را به علت سن کم درک نمی‌کرد، اما توفیق درک محضرشان بسیار مغتنم بود. تأثیر هیأت عزاداری خرازی فروشان که از پدر از بزرگان آن بود، هیأت خانوادگی احباب الحسین (ع) که آیت‌الله مهدوی کنی سخنران آن بود، هیأت عزاداری پیر عطا و... نیز قابل چشم‌پوشی نیست.

به همين دليل، تحصيل در دانشگاه صنعتي شريف را رها و در رشتة علوم قرآن و حديث دانشگاه تهران به ادامه تحصيل پرداخت. خدمتگزاري حضرت امام (ره) در مدرسه علوي به عنوان انتظامات داخلي به عنوان انتظامات داخلي به عنوان توفيق بزرگ عمرش به شمار مي‌رفت. با توجه به فعاليت‌هاي او قبل از انقلاب طبعا پيروزي انقلاب اسلامي نيرو و توان مضاعف براي خدمتگزاري را در وي ايجاد كرد. همزمان با تشرف حضرت امام (ره) به شهر مقدس قم به عنوان مشاور استاندار هرمزگان منصوب و مشغول خدمتگزاري شد ولي اين كار بيش از سه ماه دوام نداشت. پس از آن حين ادامة تحصيل در دانشكده الهيات دانشگاه تهران از سوي استاندار خراسان دعوت به همكاري شد و مدتي به عنوان معاون اجتماعي استاندار خراسان خدمت كرد. اين مدت نيز فقط سه ماه به طول انجاميد و به سمت معاون سياسي استانداري خدمت كرد ولي با مخالفت رئيس جمهور وقت در اديبهشت سال 1360استعفا كرد و در شركت سهامي گسترش خدمات بازرگاني به سمت رئيس هيأت مديره انتخاب شد. از اين مأموريت بيش از 6 ماه نگذشته بود كه در آبان 1360 استعفا كرد و در شركت سهامي گسترش خدمات بازرگاني به سمت رئيس هيأت مديره انتخاب شد. از اين مأموريت بيش از 6 ماه نگذشته بود كه در آبان 1360به سمت استاندار مركزي منصوب شد و تا پايان سال 1365 در اين سمت باقي ماند. اگرچه در اين مدت امكان فعاليت مستقيم قرآني نبود اما از فعاليت‌هاي قرآني در هر منطقه‌اي كه صورت مي‌گرفت در تمام جهات حمايت مي‌كرد.

در سال 1363 دانشگاه آزاد اسلامي واحد اراك را با همكاري جمعي از مسؤولان و حمايت مردم خوب اين شهر بنيان نهاد.

در سال 1365 با انساني استثنايي آشنا شد كه روح بزرگ او تأثير جدي در وي بر جاي گذاشت. رفاقي با مرحوم شادروان دكتر علي شريف نقطه عطف فعاليت‌هاي فرهنگي وي به شمار مي‌رفت.

از سال 1366 درس قرآن كريم در واحد اراك به عنوان درس عمومي براي تمام دانشجويان تعيين گرديد.

در سال 1368 اين تجربه موفق به صورت رسمي در واحدهاي دانشگاهي سراسر كشور ارائه شد.

درسال 1370 به دنبال نگراني مقام معظم رهبري مدظله العالي در مورد شبيخون فرهنگي با جمعي از علاقه‌مندان به نظام مقدس جمهوري اسلامي در مورد تحقق عملي فرمان امام (ره) و مقام معظم رهبري به بحث نشستند تذكر مرحوم دكتر شريف با اشاره به دو روايت مشهور «اني تارك فيكم الثقلين ... و انما مثلي و مثل اهل بيتي ...» توجه به دوستان را به حركت در نشر معارف قرآن كريم و اهل بيت (ع) جلب كرد و همين اشاره سنگ بناي تأسيس مركز فعاليت‌ها و پژوهش‌هاي قرآن و عترت در اوايل سال 1370 شد.