مقصود پاشایی
  • نام:مقصود
  • نام خانوادگی:پاشایی
  • تاریخ تولد :1313
  • سال انتخاب :1380
  • برگزیده شده در حوزه :امور هنری

ایشان در سال 1313 در شهر اردبیل دیده به جهان گشود. پذيرش در محله داش چلار اردبيل كارگاه كاشي و سفال داشت. او كه از كودكي شاهد هنرنماي پدر بود، به سرعت شيفتة حرفه‌اش شد و از 6 سالگي علي‌رغم اشتغال به تحصيل ساعات فراغت خود را با ساختن اشياء كوچك سفالين در كارگاه سپري مي‌كرد. تصميم داشت تمامي هنر پدر را يكجا به چنگ آورد به اين منظور بود كه تا سن 30 سالگي دست از ممارست نكشيد به گونه­ای‌­ كه احساس مي‌كرد دستان هنرمندش بر جلاي اين هنر مي‌افزايد.

سرانجام در سال 1343 در دانشكدة هنرهاي زيبا به عنوان استاد سفالگري به خدمت گرفته شد و همزمان استاد سراميك در انستيتوي تكنولوژي صنايع سيلكات لقب يافت. از اين پس بود كه به مدت 7 سال به تدريس ساخت كاشي و ظروف سراميك اشتغال داشت. سپس در سال 1366 با دريافت نشان درجه يك هنر كاشي و سفال كه معادل دكترا محسوب مي‌شود، خود را در كسوت اساتيد طراز اول اين رشته ديد.

آثار متعدد و كم‌نظير استاد پاشايي در نمايشگاه‌هاي گوناگون داخلي و خارجي به معرض نمايش درآمده و همواره با استقبال اهل هنر همراه بوده است. به همين خاطر در نمايشگاهي كه در كشور پاكستان از آثار او فراهم آمده بود، با اعطاي دكتراي افتخاري تجليل به عمل آمد و داخل كشور نيز موفق به اخذ تشويق‌نامه از دست رئيس جمهوري وقت، حجت‌الاسلام و المسلين هاشمي رفسنجاني گرديد. از استاد در سال 1380 به خاطر ساخت كتيبه‌ها و سر در قرآني موزه ملي ايران و نيز كار برجستة آمفي تئاتر دانشكده الهيات دانشگاه تهران و بالاخره 230 متر كار برجسته قرآني براي سفارت جمهوري اسلامي در امارات متحده عربي به عنوان خادم القرآن تقدير و به همراه لوح يادبود جايزه ويژه به وي اهدا گرديد.

هم‌اكنون از آثار استاد مقصود پاشايي شامل 20 اثر لعابدار در موزه آزادي، 12 اثر در موزه هنرهاي ملي و آثار برجسته ديگر در موزه‌هاي آب و هنرهاي تزئيني اصفهان نگهداري مي‌شود.

استاد مقصود پاشايي، تنها دارنده درجه اول استادي در هنر كاشي و سفال ايران است. او بيش از 60 سال از عمر خود را در راه خدمت به فرهنگ و هنر اسلامي - ايراني به فعاليت و تدريس مشغول بوده است.

عمده فعاليت وي در ساخت و طراحي ظروف و كتيبه‏هايي است كه اغلب با مضامين قرآني و اسلامي، مبين تأثيرگذاري اين دين آسماني بر روح فرهنگ و هنر ايران عزيز است. بسياري از آثار اين هنرمند شريف را در موزه هنرهاي ملي، موزه اصفهان و برج آزادي مي‏توان به تماشا نشست. برخي از آثار استاد پاشايي، عبارت‏اند از: ساخت كتيبه طرح برجسته سردر موزه ايران باستان، سردر دانشكده الهيات، آرم سازمان ميراث فرهنگي، نزديك به دوهزاروسيصد متر كار طرح برجسته در سفارت ايران در ابوظبي.

مقصود پاشايي، سال‏هاست كه در كسوت استادي دانشگاه در بسياري از دانشگاه‏ها از جمله دانشگاه الزهرا، دانشكده هنر، دانشكده سوره و دانشكده سازمان ميراث فرهنگي به تربيت كساني مي‏پردازد كه اميدوار است روزي، همچون خود او، توان و استعدادشان را با ظرافت هنر و روح والاي قرآني درآميخته و به خدمت فرهنگ و تمدن ايران اسلامي درآورند.