محسن قرائتی
  • نام:محسن
  • نام خانوادگی:قرائتی
  • تاریخ تولد :1324
  • سال انتخاب :1373
  • برگزیده شده در حوزه :تبليغ وترويج

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتى فرزند علی نقی در هشتم دى‌ماه سال 1324 در شهر كاشان ديده به جهان گشود. در سن چهارده سالگى به ‌رغم ميل باطنى و به اصرار پدر وارد حوزه علميه كاشان به رياست آيت ‌اللَّه ‌حاج‌ شيخ جعفر صبورى قمى شد. وى علاوه بر تحصيل مقدمات، در جلسات تفسير قرآن توسط آيت ‌اللَّه حاج‌ شيخ ‌على ‌آقا نجفى شركت مى‌ كرد. جلساتى كه موجب پيوند وى با قرآن شد.  در سال 1339 براي ادامه تحصيل علوم عربي و حوزوي به قم رفت و تا سال 1347 دروس دوره اي سطح را در حوزه علمية قم به پايان رساند. در مدت تحصيل، چندى به نجف اشرف رفت و به تحصيل رسائل و مكاسب پرداخت. وی در مدت تحصیل در قم از محضر اساتیدی همچون آيت‌ اللَّه ستوده، آيت‌اللَّه صلواتى، آيت‌ اللَّه اعتمادى، آيت‌ اللَّه مشكينى، آيت ‌اللَّه راستى، آيت ‌اللَّه رضوانى، آيت ‌اللَّه مؤمن، آيت‌ اللَّه فاضل لنكرانى، آيت‌ اللَّه نورى همدانى، آيت‌ اللَّه گلپايگانى، آيت‌ اللَّه ميرزاهاشم آملى، آيت ‌اللَّه حاج ‌آقا مرتضى حائرى و آيت ‌اللَّه كوكبى بهره برد. ايشان در دوران طلبگي در اين انديشه بود كه جامعة ما بيشتر نيازمند چه چيزي است. بنابراين با ذوق شخصي و آمادگي روحي و ابتكاري كه داشت با روش سمعي و بصري به آموزش اصول عقايد اسلامي و مباني آن به نوجوانان پرداخت و تلاش خويش را در اين راه به كار گرفت. علاوه بر اين در همان زمان (ده سال قبل ازانقلاب) تفسير پ‍ژوهي را آغاز كرد و با همكاري و كوشش آيت الله مكارم شيرزي و جمعي ديگر از دوستان طي پانزده سال تفسير نمونه را در بيست و هفت جلد عرضه كرد كه تاكنون بيش از بيست بار تجديد چاپ شده است. چند سال بعد ازانقلاب ايشان در راديو به برگزاري يك دوره تفسير صوتي اقدام كرد. ديگر فعاليت ها و اقدامات قرآني ايشان عبارتند از:

1. سلسله برنامه هاي تلويزيوني «درس هايي از قرآن» كه بيش از 25 سال از اجراي اولين برنامه آن مي‌گذرد و تاكنون نيز ادامه دارد.

2. برنامه رادیویی «آئینه وحی» که حدود 15 سال از اولین اجرای آن می­گذرد و همچنان ادامه دارد.

3. تشكيل ستاد احياي تفسير قرآن كريم در كنار ستاد اقامة نماز.

4. ارائه اولين تفسير پيامي قرآن كريم به نام «تفسير نور».

بسياري از آثار و تأليفات ايشان توسط «مركز فرهنگي درس هايي از قرآن» به چاپ و انتشار رسيده است.

تفسير نور به زبان فارسي ساده و روان نگاشته شده و 10 منتشر شده است هدف ازاين تفسير، به گفتة مفسر اين بوده است كه پيام هايي از قرآن را كه قابل ترجمه به زبان هاي زندة دنيا باشد به صورت تابلو و پيام درآورد بنابراين از اصطلاحات فني،ادبي، فقهي، كلامي و فلسفي كه مخصوص گروه هاي خاص است پرهيز كرده است. بيشتر پيام ها و درس ها را از متون تفاسير معتبر شيعه و سني اقتباس كرده و به مطالبي پرداخته است كه راه گشاي زندگي و قابل عرضه در جامعة علمي باشد. مفسر پس از اندكي توضيح دربارة كار خود وارد تفسير شده و از سورة حمد شروع كرده است. روش كار اودر آغاز توضيحات عام دربارة سوره از قبيل نام سوره و تعداد آيات و فضيلت سوره سپس پيام هاي كلي از از سوره است، آنگاه به سيمايي از درس هاي تربيتي سوره اشاره كرده و يكايك آيات را عنوان و ترجمه كرده است. دراين قسمت توضيحات مناسب با آيه، همراه با نكات تاريخي و اخلاقي و اجتماعي به طور دسته بندي آمده است. در سال 1376 اين اثر در رشتة علوم قرآني به عنوان كتاب سال برگزيده شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در سال 1361 به عنوان نماینده امام خمینی (ره) در نهضت سوادآموزسی منصوب گردید و در سال 1369 با حمایت مقام معظم رهبری موفق به تأسیس ستاد اقامه نماز گردید و در سال 1383 به ایجاد ستاد احیای زکات همت گماشت.