محمود فرشچیان
  • نام:محمود
  • نام خانوادگی:فرشچیان
  • تاریخ تولد :1308
  • سال انتخاب :1379
  • برگزیده شده در حوزه :امور هنری

استاد محمود فرشچیان در سال 1308 در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. پدرش از بازرگانان صاحب نظر فرش و مشوق او در زمینة هنر بود. نقش و نگارهای قالی و تماشای کاشی‌های الوان بناهای تاریخی و منازل زیبای آن شهر در برانگیختن ذوق وی مؤثر افتاد و پس از تعلیم گرفتن از هنرورانی بزرگ چون حاج میرزا آقا امامی و استاد عیسی بهادری و گذراندن دورة «هنرستان هنرهای زیبا» به اروپا رفت و چندین سال به مطالعه و کار در موزه‌ها مشغول شد. این مطالعات، تأثیر سازنده‌ای در وسعت دید و باروری معیارهای هنری‌اش در مقیاس جهانی داشته است. برگزاری نمایشگاه فردی و چند ده نمایشگاه گروهی، فرشچیان را در ایران و پایتخت‌های هنری جهان پرآوازه کرده و نشان‌ها و جوایزی نصیب وی ساخته است. تابلوهای بسیاری از این استاد در مجوعه‌های مهم و موزه های معتبر دنیا جای گرفته است.

استاد فرشچیان در نگارگری ایرانی، صاحب سبک و مکتب خاصی است که در عین توجه به اصالت مبانی سنتی این هنر، با گسترش قالب‌های رایج و ابداع شیوه‌های جدید، قابلیت وسعت‌پذیری و گیرایی نقاشی ایرانی را برای بیان اندیشه‌ها و انگیزه‌ها جلوه گر کرده و این هنر را غنا و تکامل بخشیده است. وی با بهره‌گرفتن از خطوط روان، آزاد و با قدرت، به منظور گسترش فرمایی با حالت متنوع که سرشار از زیبایی و رنگ‌های مواج است، به چهره‌ها و اندام های متداول و یکنواخت نقاشی سنتی، به طرزی استادانه جان داده و انعکاس روحیات و حالات مختلف روانی را در سیمای نقش‌هایش به کمال نمایان می‌سازد. این هنرمند علاوه بر نگارگری در تذهیب، در نقشه قالی و نقشه کاشی نیز تخصص دارد.

از مهم‌ترین تابلوهای ماندگار استاد فرشچیان با مضامین قرآنی، می‌تواند به چندین نگارة ممتاز از داستان­های پیامبران اشاره کرد که به مجموعة «موزة هنرهای معاصر تهران» تعلق دارد.

محمود فرشچیان، استاد گران‌قدر نگارگری و مینیاتور ایرانی، به سبب خلق اثار نفیس و ماندگار ملهم از قصص و معارف قرآنی، در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در تهران به عنوان خادم برگزیدة قرآنی کریم انتخاب و معرفی شد.

فعالیت های بارز ایشان:

طراحي ضريح حضرت رضا(ع) وطراحي ضريح حضرت اباعبدالله(ع) و عضويت در هيئت اجرايي و نظارت دقيق بر ساخت آن

طراحي ضريح شهداي كربلا

طراحي سرداب مطهر مرقد حضرت رضا(ع)

طراحي ضريح سرداب غيبت در سامرا

بنيانگذاري مركز مذهبي و فرهنگي «نور و دانش» در شهر راترفرود نيوجرسي آمريكا