محمد خواجوی
  • نام:محمد
  • نام خانوادگی:خواجوی
  • تاریخ تولد :1331
  • سال انتخاب :1378
  • برگزیده شده در حوزه :آموزش

استاد محمد خواجوی در سال 1331 در شهر تهران متولد شد. وی دارای دیپلم متوسطه و همچنین تحصیلات غیر رسمی و متخصص در حوزة آموزش قرآن کریم است.

استاد خواجوی قبل از انقلاب وارد آموزش و پرورش شد و مدتی به تدریس پرداخت. سپس مربی پرورشی و پس از چندی مدیر مدرسه شد. مدتی را نیز به عنوان معاون آموزشی منطقه 5، معاون پرورشی منطقه 13، کارشناس برنامه‌ریزی فعالیت‌های قرآنی وزارت آموزش و پرورش و نیز معاون فرهنگی ادارة کل فرهنگی هنری این وزارتخانه به کار پرداخت. اکنون در بخش‌های مختلف آموزش و پرورش به تدریس قرآن مشغول است. ضمن اینکه در کنار این مسؤولیت‌ها همواره به فعالیت‌های قرآنی دیگر نیز پرداخته است.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به آموزش قرآن در مساجد و مدارس همت‌ گمارد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ضمن پی‌گیری این فعالیت، در پژوهشگاه‌های آموزش و پرورش برای معلمان و دبیران و مدیران مدارس، در دانشگاه‌ها و در مراكز تربیت معلم به آموزش قرآن کریم پرداخت.

از جمله اقدامات مهم قرآنی استاد خواجوی می‌توان موارد زیر را یادآور شد:

- عضویت در شوراهای قرآنی کشور از جمله سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان تبلیغات اسلامی، شورای هماهنگی تبلیغیات، مدت کوتاهی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ...

- تأسیس کارشناسی قرآن در وزارت آموزش و پرورش و برنامه ‌ریزی آن

- برگزاری مسابقات دانش‌آموزی تاسطح بین‌المللی

- همکاری در تأسیس دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی و دفتر نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم این سازمان

- ترویج و تبلیغ قرآن در داخل و خارج کشور

استاد محمد خواجوی هم اکنون در سمت ریاست سازمان دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی به فعالیت قرآنی خود ادامه می‌دهد. از او آثار قلمی مختلفی منتشر شده است از جمله کتاب‌های اوست:

1. قرآن‌های درسی کلاس‌های سوم و چهارم و پنجم مقطع ابتدایی با همکاری آقایان حاجی شریف و صلح‌جو

2. قرآن‌های درسی کلاس‌های اول، دوم و سوم مقطع راهنمایی با همکاری آقایان حاجی شریف و صلح‌جو

3. رهنمود و محتوای مسابقات قرآن دانش‌آموزان کشور

4. قرآن در بیان

5. راهنمای تدریس قرآن‌های مقاطع ابتدایی و راهنمایی