یحیی علی مردانی
  • نام:یحیی
  • نام خانوادگی:علی مردانی
  • تاریخ تولد :1310
  • سال انتخاب :1373
  • برگزیده شده در حوزه :آموزش

یحیی علی­مردانی در سال 1310 در شهرستان محلات دیده به جهان گشود. از شش تا سيزده سالگي در مكتبخانه به تحصيل جامع المقدمات پرداخت. در سال 1326 به تهران آمد و به كسب و كار اشتغال يافت. در تهران فراگيري علوم تجويد و قرائت را نزد مرحوم استاد احمد نصرالله مازندراني ادامه داد. و پس از آن در سال 1334 به جلسات قرائت قرآن استاد مولايي كه در شب هاي سه شنبه و صبح جمعة هر هفته در منازل برگزار مي شد، شركت مي كرد. بعدها نيز كه اين كلاس ها به مسجد هدايت راه يافت، تا سال 1362 افتخار كسب فيض و بهره گيري از ايشان را داشت.

يحيي علي مرداني در دوران جنگ تحميلي از طرف سازمان تبليغات اسلامي با گروهي از قاريان يك دوره كلاس هاي آموزشي قرآن كريم برگزار كرد كه 17 روز به طول انجاميد. همچنين با دعوت هايي كه از وي شده است در بسياري از شهرها و استان هاي كشور اقدام به برگزاري كلاس هاي آموزشي قرآن كرده است.

استاد یحیی علي مرداني بيش از 50 سال است كه در خدمت عاشقان قرآن است و در واقع خود را وقف قرآن آموزي كرده و هر جا دعوتي از ايشان شود با كمال ميل و عاشقانه مي پذيرد و با وجود سن و سالي كه دارد همچنان خدمتگزار قرآن است. وي از سال 1332 به بعد در سرپرستي جلسات قرائت قرآن با استاد مولايي همكاري داشته و از سال 1350 به بعد به اشارة استاد، جلسة ديگري براي آموزش افراد مبتدي تشكيل داد و تا سال 1362، سرپرستي آن را به عهده داشت.

ايشان درحال حاضر، در هفته چهار جلسه آموزش قرآن كريم را در مسجد ياسين، حسينية شهيد محلاتي و در منزل دو تن از عاشقان قرآن كريم اداره مي كند. از وي جزوه هايي به نام «درسي از تجويد» منتشر شده و در چند مسابقه قرائت قرآن كريم به عنوان داور تجويد حضور داشته است.

سه نفر از فرزندان استاد از قاريان بين المللي قرائت قرآن كريم هستند كه موجب افتخار خانواده به شمار مي روند.

از آثار این استاد می‌توان به تهیه جزوه روش تدریس روخوانی در ۱۶ درس و  آموزش خلاصه‌ای از تجوید قرآن اشاره کرد.