سیدمحسن موسوی بلده
  • نام:سیدمحسن
  • نام خانوادگی:موسوی بلده
  • تاریخ تولد :1332
  • سال انتخاب :1375
  • برگزیده شده در حوزه :آموزش

سید محسن موسوی بلده در سال 1332 در تهران دیده به جهان گشود. تحصيلات دورة ابتدايي را در دبستان اسلامي محموديه و دورة‌ متوسطه را در دبيرستان هاي اميركبير و جعفري اسلامي گذراند.

او در سال 1354 پس از چهار سال تحصيل در دانشكدة علوم پزشكي دانشگاه تهران در رشتة فيزيوتراپي فارغ التحصيل شد و از سال 1356 تاكنون در مركز پزشكي شهداي هفتم تير به عنوان كارشناس و مسؤول بخش فيزيوتراپي اين مركز به خدمت مشغول است.

سيد محسن موسوي از دوران كودكي به كلام الله مجيد و تلاوت آن علاقه مند بود. از سال چهارم دبستان به بعد با كمك و همت معلم قرآن خوش فكر و مبتكر مدرسه، آقاي وطني به تلاوت قرآن در «حضور جمع» پرداخت. از آن پس پي گيرانه در جلسات  و هيأت‌هاي مذهبي به فراگيري فن تلاوت ادامه داد. استاد اصلي ايشان در اين زمينه آقاي محمد تقي مروت بودند كه ضمناً از محضر استاد مرحوم دكتر سيد محمد ابراهيم مفيدي نيز بهره برده است.

از سال 1349 به بعد بنا به توصية استاد مروت به تدريس پرداخت و تاكنون بيش از 30 سال است كه با توفيق الهي به اين امر اشتغال دارند.

از حدود سال 1353 به داوري مسابقات قرآني دعوت شد و تاكنون در سطوح مختلف مسابقات قرآني كشوري و بين المللي داوري كرده است.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون در دوره هاي گوناگون و مراكز مختلف سراسر كشور مانند صدا و سيما، مراكز تربيت معلم وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه ها، نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي، وزارتخانه ها و نهادهاي گوناگون مانند شوراي قرآن سازمان تبليغات اسلامي و شوراي قرآن سازمان اوقاف و امور خيريه و... توفيق تدريس و ساير فعاليت هاي قرآني را داشته است. از ديگر فعاليت هاي ايشان عضويت در شوراهاي كارشناسي قرآني در نهادهاي مختلف مانند شوراهاي قرآن سازمان اوقاف و امور خيريه، سازمان نظام پزشكي و نيز شوراي قرآن سازمان تبليغات اسلامي است.

در سال 1365 حاصل تجربيات و مطالعات خود در علم تجويد را به شكل كتابي به نام     حليه القرآن در دو سطح يك و دو عرضه كرد كه بارها تجديد چاپ شده است.

در زمينة تبليغات قرآني نيز تاكنون تاكنون به حدود 15 كشور آسيا، اروپا، آفريقا و آمريكاي لاتين مسافرت كرده است.

از بدو پيروزي انقلاب اسلامي و با تأسيس موسسة «دارلتحفيظ القرآن الكريم» به همت و تلاش آقاي غفور سلطاني و تحت سرپرستي حضرت آيت الله جعفر سبحاني مسؤوليت كميته آموزش و نيز اداره كلاس هاي اين مؤسسه را به عهده داشته است. همچنين از حدود سال 1370 تدريس در كلاس هاي آموزشي و تربيت قاري و معلم قرآن ويژة خواهران را به عهده دارد.

 یکى از خدمات ارزنده قرآنى استاد سید محسن موسوى به جامعه قرآن دوست کشور، کتاب دو جلدى حلیه القرآن در خصوص قواعد تجوید به روایت حفص از عاصم است که تا کنون با تیراژ سه میلیون استاد سید محسن موسوى تا کنون در بسیارى از مراکز قرآنى به تدریس تجوید قرآن کریم پرداخته که از آن جمله مى توان به تدریس دوره اى و مقطعى در آموزش و پرورش، تدریس تجوید در ارتش جمهورى اسلامى، جهاد سازندگى، سازمان تبلیغات اسلامى، دار التحفیظ القرآن الکریم و نیز جلسات آموزش تجوید خواهران که از سالها قبل در منزل ایشان برگزار مى شود و خدمت بزرگى به جامعه قرآنى خواهران است، اشاره کرد. استاد سید محسن موسوى از پیش از پیروزى انقلاب اسلامى در محضر مقام معظم رهبرى به تلاوت پرداخته و نیز در اولین مراسم حج تمتع پس از پیروزى انقلاب اسلامى در معیت آن حضرت به حج تمتع مشرف شده است و هم اکنون به عنوان مسئول بخش فیزیولوژى مرکز پزشکى شهداى هفتم تیر تهران به فعالیت مشغول است.

آقاي سيد محسن موسوي هم اكنون نيز در محافل علمي و دانشگاهي به تعليم قرآن مشغول است. بسياري از شاگردان وي از قاريان ممتاز قرآن هستند كه برخي از آنان در سطح بين المللي به موفقيت هايي دست يافته اند.