محمدتقی مصباح یزدی
  • نام:محمدتقی
  • نام خانوادگی:مصباح یزدی
  • تاریخ تولد :1313
  • سال انتخاب :1375
  • برگزیده شده در حوزه :پژوهش

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی در سال 1313 در یزد دیده به جهان گشود. پس از اتمام تحصيلات دورة ابتدايي به خاطر علاقة شديد به تحصيل علوم ديني با موافقت خانواده وارد حوزه علميه يزد شد. شوق آموختن همراه با ذهني آماده و خلاق، موجب شد تا در ساية رسيدگي و توجهات خاص استادان خويش، دورة مقدمات و سطح را كه عموماً در هشت سال خوانده مي شود، درمدت چهار سال به اتمام برساند.

در سال 1331 به تشويق يكي از بستگان، براي ادامة تحصيل در حوزة علميه نجف، همراه خانواده به عراق رفت و در شهر نجف ساكن شد. هنوز يك سال از عزيمت وي به نجف نگذشته بود كه به علت مشكلات مادي خانواده مجبور به بازگشت به ايران شد و پس از اقامت در شهر قم، در حوزة علمية اين شهر به تحصيل مشغول شد.

در همين ايام با بزرگاني چون امام خميني (ره)، علامه محمد حسين طباطبايي (ره) و آيت الله بهجت آشنا شد و در درس خارج فقه آيت الله بروجردي (ره) و اصول امام خميني (ره) شركت كرد و با شركت در درس تفسير و فلسفة علامه طباطبايي (ره) علاوه بر استفاده علمي، رابطة روحي و اخلاقي خاصي با او پيدا كرد همچنين از فيوضات روحي و اخلاقي آيت الله بهجت استفاده هاي وافري برد.

با خيزش نهضت روحانيت عليع رژيم طاغوت پهلوي، فعاليت هاي سياسي خود را آغاز كرد و از طريق آشنايي و همكاري با شخصيت هايي چون شهيد دكتر محمد حسين بهشتي و شهيد مرتضي مطهري، در شاخة فرهنگي نهضت روحانيت نقش فعالي بر عهده گرفت. او در كنار فعاليت هاي سياسي همچون همكاري با شهيد بهشتي در كادرسازي براي ادامة نهضت روحانيت، كمك در تأسيس و همچنين تصويب در تشكل يازده نفره هيأت مدرسين حوزه، محور اصلي فعاليت هاي خود را امور فرهنگي قرار داد. از اين رو در جهت بررسي نارسايي ها و اصلاح و بازسازي نظامي حوزه و فعال و كارآمدتر كردن آن به عنوان اصلي ترين مركز علمي فرهنگي مبارزة روحانيت و همچنين هرچه نزديك تر كردن آن به نهاد مهم علمي ديگر كشور يعني دانشگاه، و همكاري با شهيد بهشتي و شهيد قدوسي در مدرسة علمية حقاني (منتظريه) شروع به فعاليت كرد و با عضويت در هيأت مديره مدرسه حقاني و همچنين  همكاري با مؤسسة علمي فرهنگي «در راه حق» و تأسيس بخش آموزش در آن، فعاليت خويش را توسعه داد.

 

 برخي از فعاليت هاي فرهنگي حضرت آيت الله محمد تقي مصباح يزدي پس از پيروزي انقلاب اسلامي عبارتند از: تلاش براي پيشبرد هدف هاي علمي فرهنگي نظام اسلامي در دفتر همكاري حوزه ودانشگاه و گام عملي براي اصلاح و بازسازي نظام حوزه؛ همزمان با تأسيس بنياد علمي پژوهشي «باقرالعلوم (ع)» (اين بنياد اكنون با نام مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره) مشغول فعاليت است).

او علاوه بر فعاليت هاي علمي اجرايي فوق، مسافرت هاي علمي، فرهنگي و تبليغي فراواني به كشورهاي مختلف جهان كرده كه در جهت معرفي اسلام، نزديكي اديان و مذاهب و مبارزه با الحاد و فساد اخلاقي نتايج بسيار ارزشمندي داشته است.

استاد با وجود فعاليت هاي فراواني كه به اختصار ذكر شد، كتاب هاي ارزشمندي در زمينه هاي مختلف علوم عقلي و نقلي به رشته تحرير درآورده است. برخي از كتاب هاي قرآن پژوهي ايشان عبارتند از:

1. اخلاق در قرآن

2. جامعه و تاريخ از ديدگاه قرآن

3. جهان شناسي، مجموعه معارف قرآن (2)

4. اصول عقايد (2)، راهنماشناسي

5. معارف قرآن (قرآن شناسي)

6. معارف قرآن (خداشناسي)

7. ترجمة تفسير الميزان

به محمدتقی مصباح یزدی، مجتهد، استاد فلسفه اسلامی، مفسر، بنیانگذار و مدیرمؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت و یکی از اساتید حوزه علمیه قم است.