ابوالقاسم خزعلی
  • نام:ابوالقاسم
  • نام خانوادگی:خزعلی
  • تاریخ تولد :1304
  • سال انتخاب :1373
  • برگزیده شده در حوزه :پژوهش

آیت الله ابوالقاسم خزعلی، در سال ۱۳۰۴ در شهر بروجرد، دیده به جهان گشود. پدرش غلامرضا، به شغل ندافی (پنبه‌زنی) روزگار می‌گذراند. خزعلی ده ساله بود که به همراه خانواده و برخی از بستگان به مشهد مهاجرت کرد و در آنجا ساکن شد. تا ده سالگي به فراگيري دروس ابتدايي پرداخت. سپس در مشهد مقدس دورة متوسطه را گذراند. در سال 1321 به معاهد علمي حوزوي راه يافت و در مدرسة نواب و مدرسة حاج حسن، ادبيات عربي و فقه را درحد سطح آموخت. او کتاب مغنی اللبیب را نزد محقق قوچانی  و دروس رسائل، مكاسب و كفايه را نزد حاج شيخ هاشم قزويني (ره) فرا گرفت و نيز حدود يك سال در درس خارج ايشان حاضر شد. سپس در سال 1327 به قم مهاجرت كرد و 12 سال در درس خارج فقه و اصول حضرت آيت الله العظمي بروجردي شركت كرد. همچنين حدود دو سال از خارج فقه و اصول حضرت امام خميني (ره) بهره گرفت. او از درس آيت الله محقق داماد وديگر آيات عظام نيز استفاده كرد. در تفسير و علوم معقول از مرحوم استاد علامه سيد محمد حسين طباطبايي (ره) بهره مند شد و به تدريس دروس فقهي و درس تفسير پرداخت. ايشان به دليل داشتن استعداد ذاتي در فن سخنوري و خطابه شهرت ويژه‌اي دارد.

آيت الله خزعلي  حافظ كل قرآن كريم و نهج‌البلاغه بود. ايشان سال‌های متمادی در حوزه هاي علمية قم و مشهد مقدس براي طلاب و فضلاي علوم ديني درس تفسیر قرآن کریم را بیان نموده است. ويژگي‌هاي روش تفسيري ایشان عبارت بود از:

1. برخورد آزاد و بدون پيش داوري با آيات قرآن كريم

2. آشنايي با ادبيات خالص عرب صدر اسلام

3. توجه به تاريخ نزول آيات

از ايشان تفسيري به زبان عربي برجای مانده كه تفسير سورة حمد آن منتشر شده است. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی وی تأسیس و ریاست بنیاد بین‌المللی غدیر بود.  آیت الله خزعلی جزو بنیانگذاران مجمع جهانی اهل بیت (ع) بود و مدتی نیز به عنوان عضو شورای‌عالی این مجمع فعالیت کرد. او تا پایان عمر یکی از اعضاء مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت (ع) بود.

بخش زیادی از زندگی آیت الله خزعلی به مبارزه با رژیم پهلوی گذشت. از آغازین حرکت‌های او در مبارزه بر ضد رژیم شاه، سخنرانی در رفسنجان بود که به دستگیری و تبعیدش به گناباد انجامید.

در ماجرای انجمن‌های ایالتی و ولایتی، خزعلی حامل پیام امام خمینی برای علمای نجف آباد بود. خزعلی در طول دوران حکومت محمدرضا شاه، یک بار در زندان قزل قلعه زندانی و سه بار تبعید شد. تبعید نخست ایشان به گناوه و دامغان بود که سه سال به طول انجامید. تبعید دوم به زابل بود و در تبعید سوم پنهان شد و روی نشان نداد.

آیت الله خزعلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران عضو مجلس خبرگان قانون اساسی شد که وظیفه آن تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بود. وی هم چنین با حکم حضرت امام خمینی (ره) عضو شورای نگهبان قانون اساسی شد و سه دوره نیز به عنوان نماینده استان خراسان در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.او در طول دوران جنگ عراق علیه ایران بارها در جبهه‌ حضور یافت.

آیت الله ابوالقاسم خزعلی صبح روز ۲۵ شهریور۱۳۹۴ در تهران و پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری در سن ۹۰ سالگی درگذشت.