سیدمحمدحسین طباطبایی
  • نام:سیدمحمدحسین
  • نام خانوادگی:طباطبایی
  • تاریخ تولد :1369
  • سال انتخاب :1375
  • برگزیده شده در حوزه :تبليغ وترويج

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمدحسین طباطبایی در سال 1369 در قم دیده به جهان گشود. پدر و مادر علم الهدي از حافظان قرآن مجيد بودند. او در دو سال و چهار ماهگي زير نظر پدرش شروع به حفظ كلام الله مجيد كرد و در پنج سالگي موفق به حفظ كامل آن شد. ايشان با تسلطي حيرت انگيز اكثر سخنان محاوره اي خود را نيز با استفاده از آيات قرآن بيان مي كند. نحوة حفظ او نيز عجيب و شگفت انگيز است و با اشارات ابداعي و حركات دست پدرش انجام گرفته و از روزي يك كلمه شروع شده و تا روزي يك صفحه ادامه داشته است. همچنين آقاي سيد محمد حسين طباطبايي دربارة ‌محل آيه و صفحه اي كه هر كدام از آيات در قرآن عثمان طه در آن واقع شده حضور ذهن دارد و مي تواند پاسخ گويد.

علم الهدي ابتدا جزء هاي سي ام و بيست و نهم را حفظ كرد سپس به حفظ سوره هاي ابتداي قرآن مجيد پرداخت. از آنجا كه پدرش علاقه داشت او همه آيات را با ترجمه حفظ كند و به طور كامل با مفاهيم آيات آشنا شود، روشي ابداع كرد كه با آن توانست تمام معناي آيات و الفاظ آن ها را به او آموزش دهد.

پدربزرگ و مادربزرگش با خريدن كتاب هاي نقاشي، اسباب بازي و انواع خوراكي ها علم الهدي را تشويق مي كردند و كار حفظ قرآن مجيد روز به روز بهتر پيش مي رفت.

علم الهدي مهارت هاي شايان توجهي در زمينه حفظ قرآن مجيد دارد و افزون بر اين بسياري از اشعار گلستان سعدي، دوازده بند محتشم كاشاني و منتخب روايات اصول كافي را مطالعه و حفظ كرده است . علم الهدي هم اكنون در دانشكدة ادبيات زير نظر استادان مجرب مشغول به تحصيل است و همان كتاب هايي را مي خواند كه دانشجويان اين رشته مطالعه مي كنند.

علم الهدي مورد امتحان بسياري از علما و صاحب نظران قرار گرفته و از تمام آزمون ها سربلند بيرون آمده است همچنين دانشگاه حجاز كاونتري انگلستان پس از انجام امتحانات ويژة تخصصي دكترا، در دو جلسه بر اساس استانداردهاي دانشگاه هاي انگلستان، وي را براي دريافت درجة دكترا در پنج موضوع علوم قرآني حائز شرايط لازم تشخيص داده است. اين پنج موضوع عبارتند از:

1. حفظ كل قرآن مجيد با ترجمه

2. بيان موضوعي آيات قرآن مجيد

3. تفسير و توضيح آيات به وسيله آيات ديگر قرآن مجيد

4. مكالمه به وسيله آيات قرآن

5. روش بيان قرآن بر اساس شيوة اشاره.