علیرضا طالب پور
  • نام:علیرضا
  • نام خانوادگی:طالب پور
  • تاریخ تولد :1341
  • سال انتخاب :1375
  • برگزیده شده در حوزه :نرم افزار و اطلاع رسانی

علیرضا طالب پور در سال 1341 در تهران دیده به جهان گشود. پس از فراغت از تحصيل در دبيرستان نيكان، به خاطر علاقه اي كه به علوم اسلامي داشت، از سال 1359 در اين حوزه مشغول تحصيل شد. با طي كردن دروس مقدمات و سطح از محضر اساتيد دروس خارج فقه و اصول همچون حضرات آيات عظام وحيد خراساني، ميرزا جواد تبريزي و ناصر مكارم شيرازي،‌ بهره برد و تا سال 1372  به تحصيلات حوزوي خود ادامه داد.

او كه همزمان با اين تحصيل، از سال 1363 تا 1367 در مقطع كارشناسي، در رشتة الكترونيك دانشكده فني دانشگاه تهران نيز به  مطالعه اين رشته پرداخته بود، با استفاده از تجارب و دانش خويش فعاليت چشمگيري را از سال 1366 در به كارگيري كامپيوتر در علوم اسلامي پايه ريزي كرد كه سرانجام اين فعاليت ها منتهي به تأسيس مركز تحقيقات علوم اسلامي قم در سال 1367 شد. در دورة مديريت دكتر طالب پور دستاوردهاي ممتازي توسط مركز مزبور حاصل شد كه مهم ترين نتيجة آن دستيابي سريع و موثر به منابع تخصصي بود. او در سال 1371 مؤسسه تحقيقاتي امام رضا (ع) را با هدف ارائه مطالب اسلامي براي عموم تأسيس نمود. اين مؤسسه طي 9 سال فعاليت، بيش از 50 عنوان لوح فشرده در زمينه هاي قرآن، عترت، احكام، ادعيه، اشعار و سرگرمي توليد كرد و موفق به دريافت جوايز ارزنده و كسب عنوان خادم و برگزيده قرآن كريم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شد.

همچنين مؤسسه امام رضا (ع) بهترين دايرة المعارف نمايشگاه كتاب تهران و بهترين نرم افزار چند رسانه اي را عرضه نمود و با دريافت جايزه مورد تقدير قرار گرفت.

دكتر طالب پور از سال 1378 تا سال 1379 به تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد دانشگاه surrey انگلستان مشغول شد و با دريافت مدرك در رشتة هوش مصنوعي موقتاً به تحصيل خود در اين دانشگاه خاتمه داد. اما بلافاصله در دورة‌ دكتري رشتة پردازش تصوير، اين دانشگاه را براي ادامه تحصيل برگزيد و تا سال 1386 به مطالعات تخصصي در اين زمينه پرداخت.

وي از سال 1380 مديريت موسسه تبيان را برعهده گرفته است، در دانشگاه شهيد بهشتي تهران نيز به تدريس مي پردازد.