محمد سهیلی پور
  • نام:محمد
  • نام خانوادگی:سهیلی پور
  • تاریخ تولد :1341
  • سال انتخاب :1375
  • برگزیده شده در حوزه :نرم افزار و اطلاع رسانی

محمد سهیلی پور در سال 1341 در شهر نجف آباد دیده به جهان گشود. در كودكي به اصفهان رفت و در دوران تحصيل راهنمايي با شركت در كلاس هاي آقاي پرورش و دكتر صلواتي با آثار مطهري و دكتر شريعتي آشنا شد و انس با قرآن به بزرگ ترين آرزوي او بدل شد.

در سال 1357 با شركت در نمازهاي جمعه به امامت آيت الله طاهري به فعاليت هاي انقلابي كشيده شد. در تابستان همان سال با شركت در كلاس علوم ديني، محضر شهيد صدوقي را درك كرد. پس از پيروزي انقلاب تحصيلات دبيرستان را تمام كرد و با شروع جنگ تحميلي به جبهه هاي جنگ رفت سپس به عضويت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درآمد، در عين حال بررسي و كار با كامپيوتر در زمينة قرآن براي او به صورت آرزو درآمد و با استفاده از امكانات دانشگاه و به ياري گروهي از دوستان هم فكر كه بعضي حوزوي وبرخي دانشگاهي بودند تيم 10 نفره اي را در زمينة كاري پژوهشي تشكيل دادند. طي دوره اي سه ساله (سال هاي 1364 تا 1367) موفق به ايجاد يك فايل ارزشمند از اطلاعات قرآن شدند. و اين اولين متن كامپيوتري قرآن بود كه در كشورمان ايران توليد شده بود.

محمد سهيلي پور 4 سال به عنوان مسؤول كامپيوتر و تحقيقات در صنايع خودكفايي سپاه فعاليت كرد. ايشان براي آنكه بتواند كارهاي رايانه اي طرح قرآن را بهتر انجام دهد، رشتة تحصيلي خود را از كنترل به كامپيوتر تغيير داد. سپس در مؤسسه مكتب فردا به طور جدي اين كار را پي گرفت و همراه همكارانش به تهيه وتوليد نرم افزارهاي قرآني پرداخت. حاصل اين تلاش هاعبارتند از:

1. نرم افزار «تبيان انگليسي» به سفارش واحد فرهنگ ومعارف قرآن

2. نرم افزار «نشر» به سفارش مؤسسه نشر آوران

3. نرم افزار «نماز يك»

4. نرم افزار «ترجمة واژگان» براي ترجمة واژه اي متون انگليسي به فارسي

5. نرم افزار «پيام تلفن» همراه امكاناتي براي تنظيم كارهاي روزانه

6. نرم افزار «كوثر» كه در 3 سطح تهيه شده است: كوثر قرآن و ترجمة (دانش آموزي)، كوثر عمومي و كوثر كامل كه تواناترين نرم افزار آموزشي پژوهشي قرآن است.

7. نرم افزار «ترجمة واژگان 2» براي ترجمة واژه اي متون انگليسي به فارسي

8. نرم افزار «مديران» براي تنظيم برنامه هاي آموزشي مراكز مختلف (برنامه نويسي)

9. نرم افزار «تصميم» يك مدل جامع تصميم گيري است تا تصميم هاي مهمي كه اتخاذ آن ها نياز به بررسي هاي وسيع تري دارد بهتر به انجام رسد.