عباس سلیمی
  • نام:عباس
  • نام خانوادگی:سلیمی
  • تاریخ تولد :1332
  • سال انتخاب :1375
  • برگزیده شده در حوزه :تبليغ وترويج

عباس سلیمی در سال 1332 در تهران دیده به جهان گشود. در دوران طفوليت (قبل از سال 1340) با همت و تلاش والدين خود فعاليت هاي قرآني خويش را آغاز كرد و اولين جلسه اي كه در آن به فراگيري قرآن پرداخت، جلسات هفتگي «هيأت جوانان زينبيه» در حوالي ميان بروجردي تهران بود. وي مدرك ديپلم خود را از دبيرستان آيين دانش گرفت سپس تحصيلات خودرا در رشتة حقوق تا مقطع كارشناسي در دانشكدة علوم قضايي تهران و پس از آن تا سطح كارشناسي ارشد در رشتة علوم جزا و جرم شناسي در دانشگاه آزاد اسلامي تهران ادامه داد. او علاوه بر خدمتگزاري در ارتش جمهوري اسلامي ايران با نهادها و ارگان هاي مختلف اسلامي- قرآني كشور همكاري دارد كه عبارتند از:

-   صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران (برنامه هاي سيماي قرآن، بيت عتيق، مسابقة فرهنگ قرآني، سيماي حج و سفري به شام)

-       سازمان تبليغات اسلامي (عضويت در شوراي دارالقرآن الكريم) تا سال 1370

-       دارالتحفيظ القرآن الكريم (عضويت درهيأت امنا)

-       مؤسسه قرآن و عترت (عضويت در هيأت امنا)

-       آستانة حضرت عبدالعظيم (ع) (خدمت در دارالقرآن الكريم آستان) تا سال 1376

-       فرمانداري شهر ري (مشاور فرهنگي فرماندار) تا سال 1372

-       مسؤول كميته قرآن شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي

-       رئيس دانشكدة علوم و فنون فارابي ارتش جمهوري اسلامي ايران

او قبل از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي در هيچ كدام از مسابقات دولتي شركت نكرده است ولي اواخر سال 1356 در مسابقاتي كه از سوي دارالتحفيظ القرآن الكريم با مديريت آقاي سلطاني و تحت نظارت حضرت آيت الله شيخ جعفر سبحاني و مرحوم استاد حاج بيوك اصل محمدي برگزار شد، شركت كرد و پس از كسب موفقيت همراه 19 نفر از قاريان ايراني موفق شد در مسجد الحرام و مسجد النبي (ص)، در مقابل كعبة معظمه و روضة شريف نبوي به تلاوت قرآن بپردازد.

همچنين در سال 1358 موفق به كسب رتبة دوم كشور شد و بار ديگر به مكه و مدينه رفت. در تابستان سال 1358 نيز در مسابقات بين المللي كشور مالزي مقام نخست جهاني را براي اولين بار پس از پيروزي انقلاب اسلامي براي كشورمان به ارمغان آورد.

سليمي تاكنون به كشورهاي عربستان (7 نوبت به منظور اجراي برنامه هاي قرآني و شكرت در مراسم حج)، سوريه (3 بار براي انجام دادن تحقيقات در زمينة اماكن متبركة سرزمين شام و تلاوت قرآن)، لبنان، سريلانكا، تركيه، سودان، يوگسلاوي، امارات عربي متحده، سويس، مالزي (2 بار، يك بار براي شركت در مسابقات بين المللي قرائت قرآن كريم سال 1358 و بار ديگر در سال 1361 به عنوان اولين داور اعزامي ازا يران به كشور مذكور براي قضاوت در مسابقات بين المللي) سفر كرده است.

وي از پدر و مادر خود به عنوان اولين كساني كه او را با قرآن آشنا كرده اند و از همسر خويش به عنوان بهترين همراه و مشوق خود درمسير فعاليت هاي قرآني نام برده و از آنان خاضعانه و صميمانه سپاسگزاري كرده است.

عباس سليمي در حال حاضر معاون روابط عمومي و امور بين الملل آستان مقدس حضرت عبدالعظيم (ع) است.