محمدرضا ستوده نیا
  • نام:محمدرضا
  • نام خانوادگی:ستوده نیا
  • تاریخ تولد :1343
  • سال انتخاب :1375
  • برگزیده شده در حوزه :آموزش

محمد ستوده نیا در سال 1343 در اصفهان دیده به جهان گشود. از اواخر دوره دبستان در حوزة‌ علميه اصفهان به تحصيل صرف و نحو عربي و قرآن كريم پراخت. در دورة راهنمايي به تلاوت قرآن به سبك قاريان مصري به ويژه استاد محمد صديق منشاوي آشنا شد. در همين ايام در محضر مرحوم استاد فضايلي به فراگيري خط و خوشنويسي در خطوط ثلث و نسخ و نستعليق رو آورد. پس از آن با كسب فيض از استادان داخل و خارج كشور همچون استاد تميم الزعبي در مدينة منوره، در هفت سفر به فراگيري تجويد و علم قرائات و وجوه اختلاف قرائت پرداخت. در سال 1362 در مسابقات سراسري سازمان اوقاف به رتبة سوم و در سال 1366 در مسابقات اعزام به حج كه با حفظ دو جزء از قرآن كريم همراه بود به رتبة اول كشور دست يافت. از سال 1366 به عنوان داور مسابقات كشوري و در چندين دوره نيز به عنوان داور مسابقات بين المللي در داخل و خارج از كشور فعاليت كرده است. وي ضمن ادامة تحصيل در حوزة علميه 10 سال نيز به تحصيلات دانشگاهي پرداخت. دورة ليسانس را در اصفهان و در رشتة زبان و ادبيات فارسي طي كرد و دورة فوق ليسانس را در رشتة الهيات، گرايش علوم قرآن و حديث به اتمام رسانيد. او همچنين كتراي علوم قرآن و حديث را از دانشگاه قم دريافت نموده است. علاوه بر اينها در علوم كامپيوتر به ويژه تهية نرم افزارهاي اسلامي و قرآني فعاليت شاياني دارد.

وي در سال 1375 به افتخار دريافت لوح خادمان قرآن دست يافت.

با عنايت به سياست نزديكي و وحدت حوزه و دانشگاه، در سال 1371 در رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه پيام نور مشغول به تحصيل آكادميك شد. بدون هيچ وقفه در سال 1375 موفق به ورود در دوره كارشناسي ارشد علوم قرآن و حديث دانشگاه قم شد و پايان نامه را با عنوان “بررسي تطبيقي ميان علم تجويد و آواشناسي”  با نمره 20 دفاع نمود. اين پايان نامه به عنوان پايان نامه برگزيده در سال 1378 به وسيله وزارت ارشاد به چاپ رسيد. بلا فاصله در همان سال در دوره دكتري دانشگاه قم پذيرفته و در سال  1381 پايان نامه دكتري را با عنوان “تاثير قرائات بر تفسير” دفاع نمود.
تخصص اصلي:  دکترای علوم قرآن و حديث
سايرتخصصها: 15 سال تحصیلات حوزوی
-
 فناوري اطلاعات، برنامه نويسي نرم افزارهاي  مالتي مديا اسلامي و قرآني، انيميشن رايانه اي
-
 خطاطي خطوط اسلامي در حد ممتاز مانند خط ثلث و نسخ
 
آثاروسوابق پژوهشي
مقالات علمي پژوهشي:
1. نگرشي بر قرائت عاصم به روايت شعبه و تاثير آن بر تفسير شيعي، مجله پژوهشي دانشگاه اصفهان، شماره 2/14 سال 1381
2. پژوهشي در ساختار آوايي قرائات هفتگانه و مقايسه آن با زبان عربي معاصر، مجله مطالعات و پژوهشهاي دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه اصفهان، ضميمه 30/29 سال 1381
3. پژوهشي در رساله “اسباب حدوث الحروف“،‌فصلنامه علمي پژوهشي “پژوهش ديني”، تهران، شماره 10، سال 1384
4. فناوری اطلاعات و ظهور جلوه ها و فرضيه هاي نوين در اعجاز علمی قرآن، ‌فصلنامه علمي پژوهشي “پژوهش ديني”، تهران، شماره 14، سال 1384
5. دو نقطه عطف در تحولات روش های تفسیری، پژوهشنامه قرآن و حدیث، تهران، شماره 6، سال 1388

و ...

آثار ايشان عبارتند از:

1. فيلم آموزش تجويد در 30 درس و 48 دقيقه كه از شبكة يك سيما پخش شد.

2. سلسله دروس تجويد شامل 30 درس در 18 نوار كاست كه از راديو قرآن پخش شد.

3. كتاب آشنايي با علوم قرائت (تجويد 1) شامل 2 واحد دانشگاهي

4. كتاب و آلبوم روخواني قرآن همراه 4 نوار كاست

5. كتاب راهنماي تلاوت قرآن

6. كتاب شرح فارسي شاطبيه در قرائات سبع

7. نرم افزار جامع آموزش تجويد و فونتيك عربي

8. نوار آموزش نماز

9. كتاب «تجويد و آواشناسي» اين كتاب به بررسي تطبيقي ميان علم تجويد و آواشناسي   مي پردازد و به عنوان آثار منتخب به وسيله وزارت فرهنگ و ارشاد منتشر شده است.

10- نرم افزار «آواي ملكوت» شامل آموزش روخواني قرآن كريم در 19 درس

11. نرم افزار "Learn Quran" شامل آموزش روخواني قرآن كريم به زبان انگليسي.