بهرام سالکی
  • نام:بهرام
  • نام خانوادگی:سالکی
  • تاریخ تولد :1336
  • سال انتخاب :1375
  • برگزیده شده در حوزه :امور هنری

بهرام سالکی در سال 1336 در تهران دیده به جهان گشود. پس از طي دوران دبستان در هنرستان هاي فني در رشته هاي ليتوگرافي چاپ و برق آموزش ديد. سپس با رها كردن مدرسة عالي تلويزيون و سينما به فيلم سازي، عكاسي و گرافيك پرداخت و رشتة اخير را در مجتمع دانشگاهي  هنر ادامه داد.

در تمام اين دوران به نقاشي علاقه مند بود و بي وقفه و ناآرام نقاشي مي كرد. نقاشي او متأثر از نقاشي دوران قاجار بود. بيشتر آثارش تلفيقي است از آيات شريفة قرآن، كلمات قصار بزرگان، بيت الغزل هاي شاعران و جلوه هاي چشم نوازي از نقاشي ايراني. مهم ترين كار اين هنرمند «هنرمند عقيق» است كه با استقبال زيادي از جانب هنرشناسان روبه رو شده است و درموزة كاخ نياوران، فرهنگسراي نياوران، موزة هنرهاي معاصر، مركز آفرينش هاي هنري و گالري گلستان (در فروردين ماه 1375) به نمايش درآمده است. استاد كار خوشنويسي و تذهيب اين نسخه نفيس كوفي را از سال 1361 آغاز نمود و پس از 12 سال فعاليت مستمر موفق شد بالاخره در سال 1374 به كار آن پايان دهد.

بهرام سالكي در «قرآن عقيق» با بهره وري از ميراث هنري پيشينيان و بهره مندي از توانايي فني و ذوق سرشار هنري خود اثري بديع و ماندگار خلق كرده است. استفاده از تذهيب مرصع، اسليمي هاي طوماري، شمسه هاي زرين، نقوش حصيري پيوسته، ترنج هاي ستاره اي، خط كوفي زرين، چلپياهاي چشم نواز، گل هاي رنگارنگ، ترنج عقيقي و نقوش و رنگ هاي بديع به اين اثر جلوه اي خاص بخشيده است كه آن را در ميان آثار همگون متمايز مي كند.

«قرآن ريحان» دومين اثر اين هنرمند است كه در طول 8 سال به خط دل انگيز ريحان خوشنويسي و با استفاده از نقوش بديع هنرهاي اسلامي (اسليمي، ختايي، گره چيني، برگ فرنگي، زنجيري ونقش خاتم ...) تزيين شده است.

«مرقع جانان» اثر بي دليل ديگري است از اين هنرمند كه با استفاده از مضامين ادبيات عرفاني شاعران ومتفكرين شرق و غرب (حافظ، مولوي، سنائي، خيام، متنبي، معري، شكسپير، ويليام بليك، دانته وردزورث...) به زبان هاي فارسي، عربي و انگليسي خلق شده است و مجموعه اي است مشتمل بر 100 تابلوي ارزشمند در زمينة هنرهاي خوشنويسي، نقاشي، تذهيب، مينياتور و نقاشي خط كه آلبوم اول آن شامل 50 تابلو تاكنون به اتمام رسيده است.

از ديگر آثار ايشان آلبومي است منتخب از كلمات قصار حضرت علي (ع) با عنوان «آفاق نور» كه در 48 تابلوي نفيس با خطوط ريحان و كوفي خوشنويسي و با نقوش زيباي هنرهاي اسلامي تذهيب شده است.

آثار استاد بهرام سالكي تاكنون در نمايشگاه هاي مختلف داخلي و خارجي حضور يافته و بعضاً به دريافت جايزه و لوح تقدير انجاميده است از آن جمله اند:

1- تهران گالري گلستان فروردين 1375

2- تهران كاخ نياوران ارديبهشت 1375   به دعوت سازمان ميراث فرهنگي

* اعطاي لوح نشان افتخار ميراث فرهنگي كشور (گنجينه هاي زنده انساني يونسكو)

3- تهران فرهنگسراي نياوران مرداد 1375 به دعوت مركز هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

4- تهران موزه هنرهاي معاصر- بهمن 1375- نمايشگاه بين المللي قرآن كريم

* اعطاي دستخط تقدير توسط مقام معظم رهبري

* اعطاي لوح تقدير و عنوان خادم قرآن توسط رياست جمهور وقت

5- تهران مركز آفرينش هاي هنري بهمن 1376- نمايشگاه بين المللي قرآن كريم

* انتخاب اثر به عنوان بهترين اثر هنري نمايشگاه

6- تهران تالار نمايش دانشگاه تهران آبان 1377- به دعوت دانشگاه تهران

7- روسيه- كتابخانه ادبيات خارجي مسكو خرداد 1379- به دعوت مفتي اعظم مسكو

8- روسيه موزه كراي ويدينياي ساراتف- خرداد 1379- به دعوت مفتي اعظم ساراتف

9- كويت- تالار نمايش عدواني خرداد 1380- به دعوت مجلس ملي فرهنگ، هنر و ادب كويت

10-  قطر- تالار هتل شرايتون و مركز هنرهاي تجسمي آذر 1381- به دعوت سازمان يونسكو خليج فارس و رايزن فرهنگي ايران

* لوح تقدير سازمان يونسكو منطقه خليج فارس