عبدالکریم بی آزار
  • نام:عبدالکریم
  • نام خانوادگی:بی آزار
  • تاریخ تولد :1323
  • سال انتخاب :1375
  • برگزیده شده در حوزه :پژوهش

در سال 1323 در شیراز دیده به جهان گشود. مقدمات حوزه هاي ديني را در شيراز طي كرد و سطوح عالي و دروس خارج را در قم و نجف اشرف، از محضر علماي بزرگ از جمله حضرت امام خميني (ره) فرا گرفت و تمامي بحث هاي مسائل مستحدثه ايشان را به رشته تحرير درآورد.

در سال 1353 به دريافت گواهي افتا و اجتهاد از وزارت علوم و آموزش عالي نائل آمد. در سال 1354 رهسپار دانشگاه مك گيل كانادا شد و در انستيتو مطالعات اسلامي به تحصيلات دانشگاهي پرداخت و در تاريخ و تمدن اسلامي موفق به اخذ درجة M.A شد. از سال 1361 به تدريس در دانشگاه هاي ايران پرداخت. در سال 1372 در علوم قرآن و حديث موفق به اخذ درجة دكترا شد. ايشان از سال 1348 با دارالتقريب قاهره و دبير كل آن همكاري داشت و مسؤولان دارالتقريب وي را براي ترجمة مقالات رجال تقريب در مجلة رسالة الاسلام برگزيدند. اين ترجمه ها زير نظر دبير كل محترم دارالتقريب در چند جلد چاپ و منتشر شد. از آغاز تأسيس مجمع جهاني تقريب، از سوي مقام معظم رهبري به عضويت شوراي عالي اين مجمع درآمد و يك سال معاونت امور بين­الملل اين مجمع را به عهده داشت.

وي هم اكنون از سوي دبير كل مجمع جهاني تقريب و هيأت امناي دانشگاه مذاهب اسلامي و وزير محترم علوم و آموزش عالي عهده دار رياست اين دانشگاه است.

عبدالكريم بي آزار شيرازي تاكنون بيش از 150 عنوان كتاب به رشتة تحرير درآورده كه بيشتر آن ها چاپ و منتشر شده است از جمله:

1. تفسير كاشف (به فارسي و عربي) 8 جلد، 2. رسالة نوين امام خميني (ره) (به فارسي، انگليسي و اردو) 4 جلد، 3. رسالة نوين فقهي پزشكي 4 جلد، 4. قرآن در ادب فارسي 4 جلد، 5. قرآن ناطق 3 جلد، 6. قرآن و طبيعت (فارسي، عربي، تركي و روسي) 15 جلد، 7. داستان زندگي پيامبر (فارسي، عربي، اردو، كردي و اسپانيايي) 20 جلد، 8. امام متقين علي (ع) 7 جلد، 9. فاطمه (س) پارة پيامبر 7 جلد، 10. امام حسن (ع) 3 جلد و ...

كتاب هاي قرآن پژوهي استاد در واقع مي تواند جوابگوي نيازهاي بسياري از جوانان و نوجوانان قرآن پژوه باشد.