مرتضی نجفی قدسی
  • نام:مرتضی
  • نام خانوادگی:نجفی قدسی
  • تاریخ تولد :1342
  • سال انتخاب :1374
  • برگزیده شده در حوزه :نرم افزار و اطلاع رسانی

مرتضي نجفي قدسي فرزند مرحوم حجت الاسلام والمسلمين حاج شيخ اكبر نجفي قدسي از روحانيون اصفهان، در سال 1342 در نجف اشرف دیده به جهان گشود. وی پس از تولد تا 8 سالگي در نجف اشرف دوران كودكي را گذراند. و پس از فوت مرحوم آيت الله حكيم و فشار رژيم بعثي عراق به روحانيون حوزه علمية نجف اشرف، همراه خانواده اش به ايران مهاجرت كرد. وي ابتدا مدتي در قم و تهران و پس از آن در اصفهان ساكنشد. تحصيلات دورة ابتدايي و متوسطه را تا مرحلة ديپلم در اصفهان طي كرد و در اين مدت با شركت در جلسات قرائت و تفسير قرآن، بخشي از آموزش هاي قرآني را فرا گرفت.

با توجه به اينكه در يك خانوادة مذهبي روحاني به دنيا آمده و جد او نيز مرحوم آيت الله حاج شيخ ابوالفضل اصفهاني (نجفي قدسي) از مجتهدان به نام تهران بود، از همان كودكي به علوم اسلامي و قرآني علاقة زيادي داشت كه البته مي توان گفت وي اين علاقه را از آبا و اجداد خود به ارث برده است چرا كه مرحوم آيت الله نجفي قدسي اصفهاني ضمن اينكه در فقه و عرفان سرآمد بود، صاحب تأليف گرانقدري در علوم و معارف قرآن تحت عنوان «فضائل القرآن والعتره» است.

نجفي قدسي پس از اخذ ديپلم به منظور پاسداري از دستاوردهاي انقلاب اسلامي وارد سپاه پاسداران شد وبه عنوان عضو رسمي سپاه، 5 سال انجام وظيفه كرد ودر اين مدت ابتدا مسؤوليت واحد قرآن را در بسيج سپاه ناحيه اصفهان و پس از آن مسؤوليت امور قرآني جبهه هاي جنوب و غرب را در قرارگاه خاتم الانبياء (ص) به عهده داشت.

در طول چند سالي كه امور قرآني قرارگاه خاتم الانبياء (ص) را در اهواز عهده دار بود، كارهاي مهمي انجام داد كه از جمله مي توان به طراحي برنامه هاي ويژة‌ قرآني به عنوان شبي با قرآن اشاره كرد كه از سال 1364 با شركت قاريان و حافظان ممتاز كشور در جبهه هاي جنوب آغاز شد و به مناسبت هاي مختلف در تمامي تيپ ها و لشكرهاي سپاه برگزار شد و مي توان آن را از موفق ترين برنامه هاي فرهنگي جبهه دانست.

شبي با قرآن از جمله طرح هايي بود كه به حق بايد آن را جزو فرهنگ جبهه به شمار آورد. قاريان و حافظان ممتاز كشور در اجراي برنامه هاي شبي با قرآن در جبهه ها نقش اساسي داشتند كه برخي از آنان همانند آقايان شهريار پرهيزكار و محمد حسين سعيديان ، نفرات نخست مسابقات بين المللي حفظ و قرائت قرآن، در بيشتر اين برنامه ها حضور فعالي داشتند.

تدوين كتاب «چگونه قرآن را حفظ كنيم؟» از بركات همين سفرهاي قرآني به جبهه است كه بنا به درخواست رزمندگان اسلام توسط استاد شهريار پرهيزكار حافظ كل قرآن كريم تدوين يافت و نجفي نيز در اين زمينه همكاري هاي خوبي داشت.

از جمله فعاليت هاي ديگر وي مي توان به راه اندازي «صفحة نور» در روزنامة اطلاعات اشاره كرد. اولين صفحة ويژة قرآن با عنوان «صفحة نور» در پنجم آبان ماه 1367 در روزنامة اطلاعات منتشر شد. اين صفحه در مدت طولاني انتشار خود با درج مقالات قرآني و گفتگو با شخصيت هاي برجسته در عرصه فعاليت هاي قرآني وانعكاس گستردة رويدادهاي قرآني كشور توانسته است دائرة المعارفي از برنامه ها و فعاليت هاي قرآني ارائه نمايد.

از ديگر فعاليت هاي گسترده و مفيد وي، ايجاد «صفحة قرآن» در روزنامة جمهوري اسلامي است كه از دي ماه سال 1370 آغاز شد. اين صفحه نيز با رويكرد انعكاس گسترده فعاليت هاي قرآني كشور تاكنون كارنامة موفقي در اين زمينه بر جاي گذارده به طوري كه با درج گزارش ها و اخبار قرآني، فضاسازي برنامه هاي قرآني در رسانه ها و اجتماع را موجب شده است.

نجفي قدسي در فرصت هاي بعد موفق شد به طراحي و راه اندازي صفحات قرآني در ديگر روزنامه ها همچون «ايران»، «اعتماد» و «صداي عدالت» اقدام نمايد. قابل ذكر است كه صفحه قرآني روزنامة صداي عدالت هر روز در اين روزنامه پيش بيني شده و بدين ترتيب با افزايش حجم اخبار و اطلاعات قرآن در روزنامه ها توانسته زمينه ساز تأسيس و رشد مجلات اختصاصي در حوزه قرآن كريم باشد.