سید محمدباقر حجتی
  • نام:سید محمدباقر
  • نام خانوادگی:حجتی
  • تاریخ تولد :1315
  • سال انتخاب :1373
  • برگزیده شده در حوزه :پژوهش

سيدمحمد باقر حجتي در سال 1315 در شهر بابل دیده به جهان گشود. جد ايشان مرحوم آيت‌الله العظمي سيدمحمدباقر حجتي از مراجع تقليد در مازندران و پدر وي مرحوم سيد محمد حجتي از علماء و ائمه جماعت خوشنام بابل بوده كه هم اكنون ياد و مزار او و مقام و مزار جدش سخت مورد احترام مردم اين شهرستان است.

دكتر سيد محمد باقر حجتي پس از پشت سر نهادن مكتب خانه براي آشنايي به خواندن و نوشتن و فرا گرفتن قرآن كريم تحصيلات ابتدايي را تا كلاس چهارم در شهر محل تولد طي كرد سپس براي تحصيل علوم ديني وارد مدرسة صدر بابل شد. در اين دوره در خدمت بزرگاني چون مرحوم پدرش و نيز حاج شيخ علي موحد، حاج سيد محمد محقق بهشتي، حاج سيد حبيب الله غروي، حاج شيخ نجف فاضل استرآبادي، حاج شيخ محمد سالكي، حاج شيخ محمدعلي طبرستاني، كربلايي عليجان طبري و محمد عارفي رحمة الله عليهم، مقداري از كتاب نصاب الصبيان جامع المقدمات، البهجة المرضية، الفوائد الضيائيه في شرح الكافيه حاشية تهذيب المنطق، تحرير القواعد المنطقيه، شرح مفتاح العلوم و معالم الدين را به همراه فن قرائت و تجويد آموخت.

دكتر حجتي در اثناي تحصيل و تدريس در مدرسه مروي تهران پس از احراز نمرة قبولي در امتحان ورودي دانشكدة الهيات و معارف اسلامي كه در آن زمان به «دانشكدة معقول و منقول» معروف بود، از سال 1334 به تحصيلات دانشگاهي  گام نهاد. او كه با رتبه ممتاز موفق به اخذ مدرك ليسانس از دانشكده معقول و منقول شده بود، بلافاصله در امتحان ورودي دكتري رشته معقول (حكمت و فلسفه اسلامي) پذيرفته شد و در سال 1340 اين دوره را نيز با كسب مقام نخست پشت سر گذارد.

در همين سال ها بود كه به پيشنهاد و سفارش يكي از اساتيد دانشكدة الهيات به كار تدوين فهرست نسخه هاي خطي كتابخانة اين دانشكده اهتمام نمود و با تحمل مشقات فراوان بالاخره آن را به پايان برد.

سپس به تدوين رسالة دكتري خود با عنوان «اسلام و تعليم و تربيت» روي آورد و در سال 1346 با درجة بسيار خوب از آن دفاع نمود. اين پايان نامه كه حدود نيمي از آن را مطالب فلسفي غامض تشكيل مي داد با حذف و اسقاط قسمت هايي كه قابل فهم براي تودة مردم نبود، در سال 1355 با اصرار مرحوم شهيد باهنر در دو مجلد و دو بخش «تربيت» و «تعليم» به چاپ سپرده شد و در سال 1357 طبع آن به پايان رسيد.

استاد پس از دفاع پايان نامه در سال 1346 به عنوان استاديار رسماً تدريس در دانشكده را كه از دو سال قبل از آن به عنوان حق التدريس آغاز شده بود، ادامه داد. دكتر حجتي تدريس در غالب رشته هاي علوم اسلامي و قرآني رادر كارنامة خود دارد. از حجت الاسلام دكتر سيد محمدباقر حجتي به منظور شركت در كنگره ها و سمينارها علمي در داخل و خارج از كشور تاكنون دعوت هاي بسياري صورت گرفته است. برخي از كشورهايي كه تاكنون استاد گرانمايه به آنها سفر علمي نموده، عبارتند از: عراق (يك بار)، عربستان (چهارده بار)، انگلستان (يك بار)، الجزاير (يك بار)، كانادا (يك بار)، آلمان (يك بار)، ايتاليا (يك بار)، سوئد(يك بار)، سوريه (چهارده بار)، اسپانيا (دو بار)،يمن (يك بار)،اردن (دو بار)، امارات عربي متحده (يك بار)، هندوستان (يك بار)، تركيه (دو بار)، مغرب (يك بار)، ارمنستان (يك بار)، و چين(يك بار). تعداد همايش هاي داخلي كه استاد حجتي در آن شركت كرده اند بالغ بر 26 مورد مي شود.

استاد نسبت به تأليف و ترجمة كتب و مقالات متعدد اسلامي اقدام نموده اند كه بخشي از آنها تا كنون انتشار يافته است. تعداد كتب تأليفي منتشر شده از ايشان بيش از 44 عنوان و آثار ترجمه به قلم ايشان 8 عنوان كتاب است.

همچنين حدود 120 مقاله به زبانهاي گوناگون از جمله فارسي، عربي، انگليسي و تركي از وي در نشريات گوناگون داخلي و خارجي منتشر شده است.

از استاد دكتر حجتي بارها به مناسبت هاي مختلف تقدير و جوايزي به وي اهدا شده است، از آن جمله:

- جايزه احراز رتبه اول در مسابقة مقاله نويسي راجع به «كودكان و نوجوانان» از حوزه علميه قم در سال 1356

- جايزه و لوح تقدير «بهترين پژوهش كاربردي ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران» در سال 1354

- جايزه و لوح تقدير به مناسبت انتخاب كتاب «پژوهشي در تاريخ قرآن كريم» به عنوان «كتاب سال» در سال 1363

- جايزه و لوح تقدير به مناسبت انتخاب به عنوان «استاد ممتاز دانشگاه تهران» در سال 1369

- جايزه و لوح تقدير «استاد نمونة كشور» در سال تحصيلي 1372-1371

ايشان همچنين در سمت مديريت و سرپرستي طرح هاي و فعاليت هاي علمي و فرهنگي و نيز در جايگاه استاد راهنما و مشاور پايان نامه هاي فراوان دانشگاهي حضوري پركار و چشمگير داشته است.