محمد علي انصاري
  • نام:محمد علي
  • نام خانوادگی:انصاري
  • تاریخ تولد :1343
  • سال انتخاب :1388
  • برگزیده شده در حوزه :تبليغ وترويج

محمدعلي انصاري، مفسر فرزانۀ قرآن كريم و شارح نوپرداز نهج‌البلاغه، متولد 1343ش در مشهد مقدس است. ايشان با شوق وافر به کسب حقايق و معارف الهي، دروس حوزوي را هم‌زمان با تحصيلات متوسطه در حوزۀ علميۀ مشهد آغاز نمود. در فقه و اصول از بركت حضور در درس‌های حضرات آيات سيدحسن صالحي و سيدابراهيم حجازي طبسي(ره) بهره‌مند شد و يك دورۀ كامل درس خارج اصول را از محضر متألّه متخلّق، حضرت آيت‌الله‌العظمي ميرزاعلي‌آقا فلسفي(ره) استفاده کرد.

طي اين سال‌ها، ایشان تحصيلات دانشگاهي را نيز در رشتۀ ادبيات فارسي پيگيري کرد و در مقاطع عالي ادب فارسي دانش‌آموخته شد. البته استاد در رشته‌هاي دانشگاهي ديگري نيز به‌شكل رسمي و غيررسمي مطالعات و تحقيقات چشمگیری انجام داده است. اما نقطه عطف زندگي ايشان آشنايي با علامۀ بزرگوار، فقيه معظم، مفسّر كبير و اسوۀ اخلاق عملي، حضرت آيت‌الله محمدصادق سعيدي كاشمري(ره) بود. ارتباطی بس تنگاتنگ بين اين شاگرد و مريد و آن استاد و مُراد دست داد و طي سيزده سال در فقه و اصول و تفسير و اخلاق و در رشته‌هاي ديگر علمي، محمدعلی انصاری از محضر آن علامۀ فقيد بهره‌هاي فراواني نصيب برد. درنهايت، چندي قبل از ارتحال غم‌بارِ آن عالم رباني، خامۀ ايشان بر صفحه لغزيد و شاگرد خويش را با اجازاتي متفقدانه نوازش فرمود.

استاد، تدريس در حوزۀ علمیۀ مشهد را از سال ۱۳۶۱ آغاز کرد و تاكنون تدريس صبحگاهي وي مستمر و برقرار است. در اين سال‌ها، شاگردانِ بسياري از محضر ايشان استفاده برده و به مراحل علمي مقبولي دست يافته‌اند.

ایشان همكاري و تدريس در دانشگاه فردوسي را از سال ۱۳۷۵ آغاز نمود و در دانشكدۀ علوم اداري و اقتصادي اين دانشگاه، درس مباني مديريت اسلامي و الگوهاي آن را كه پيش‌نياز اصول مديريت است، منحصراً ارائه می‌نماید.

از آثار مكتوب ايشان، تاكنون یعنی 1391ش، 28 عنوان در زمينه‌هاي تفسير قرآن كريم، شرح نهج‌البلاغه، متون ادب پارسي، مديريت و مجموعه مقالات، منتشر شده است.

اما توفيق بزرگ ايشان بيان دو دورۀ کامل تفسير قرآن كريم طي بيست سال اخير است كه موجب حركت مطلوب تفسيري و توجهی ویژه به قرآن در ميان جمع كثيري از مسلمانان در ايران و خارج از كشور شده است. البته سبك تفسيري ایشان ويژگي‌هاي خاصي دارد كه در جهاتي منحصربه‌فرد است و البته ريشه در مكتب تفسيري استاد بزرگوارش، علامۀ فقيد سعيدي(ره) دارد. ایشان در بیان تفسیر از علوم و دانش‌های مختلفی بهره می‌برد و مطالب ناب الهی را برای مخاطبان ملموس می‌نماید. استفاده از ادب گفتاری در شیوۀ بیان مطالب که برگرفته از خود قرآن است، اهتمام مجدّانه در بهره‌گیری از کلمات معصومین(ع) و التزام به همراهیِ کتاب و عترت و استفاده از عقل و نقل و سعی در عینیت‌بخشیِ مطالب با نیازهای امروزی بشر، ازجمله تمایزهای سبک تفسیری این استاد فرزانه است. البته تسلط ایشان به فنون ادب عرب و ادبیات فارسی و بهره‌گیری از محفوظات لطیف ادبی، حلاوت خاصی به سخنانشان می‌بخشد. به‌موازات تفسیر قرآن کریم، استاد سال‌هاست شرح نهج‌البلاغۀ امیرالمؤمنین(ع) و گسترش عطر سخنان علوی را نیز وجهۀ همت خود قرار داده‌ است که در جمع حوزویان و دانشگاهیان مطرح می‌شود.

دور اول تفسير استاد كه طي ده سال ارائه گرديد، شامل چهل سي‌دي است و در قالب نرم‌افزاري با عنوان «بيان» با قريب به دوهزار ساعت مباحث صوتيِ تفسير تمام سي جزء قرآن كريم فراهم و جمع‌آوري شده است. دور دوم تفسير ايشان با عنوان «بيان2» در قالب نرم افزاري پيشرفته با مختصات فوق‌العاده‌اي ارائه شده است: امکان دسترسي کاربر به‌طور مستقيم به تفسير هر آيۀ قرآن کريم و جستارِ صوتیِ قريب به پانزده‌هزار موضوع در اين اثر وجود دارد. به اين مهم بايد اضافه کرد كه تاكنون آثار صوتي و تصويري و نرم‌افزاري فراواني از استاد منتشر گرديده است كه شامل مباحث تخصصي، دانشگاهي حوزوي و مناسبت‌هاي خاص اجتماعي و مذهبي است و با اقبال چشمگير مخاطبان مواجه شده است.

سفرهاي علمي و تبليغي متعدد استاد در داخل و خارج از كشور از جمله برکات زندگي پربار معنوي و پرتلاش علمي وي است كه به‌لطف الهي آثار فراواني در پي داشته است. هم‌اكنون برخي شبكه‌هاي تلويزيوني جهاني مباحث ايشان را به‌شكل منظم در دستور پخش دارند كه با اقبال بينندگان در نقاط مختلف جهان همراه است. به‌هرحال اين فرزانۀ فرهيخته با جمع ميان حوزه و دانشگاه و گسترش دامنۀ دانش خويش و دست‌يافتن به زمينه‌هاي علمي مختلف و درك درست از نيازها و ضرورت‌هاي زمان عمدۀ فرصت‌هاي جواني خود را در راه نشر آيات بيّنات الهي و انديشه‌هاي ناب معرفتي صرف نموده است و مي‌نمايد.