حبیب الله فضایلی
  • نام:حبیب الله
  • نام خانوادگی:فضایلی
  • تاریخ تولد :1301
  • سال انتخاب :1374
  • برگزیده شده در حوزه :امور هنری

حجت الاسلام و المسلمین فضایلی در سال 1301 در شهر سمیرم در خانواده هاي روحاني معروف به علم و فضيلت دیده به جهان گشود. ابتدا در حد تميز و بروز استعداد زير نظر پدر كه خود دست پروردة مرحوم آخوند ملامحمد صادق (ره) و از هنر خوشنويسي نيز بهره مند بود تربيت يافت و از درس وتعليم و تشويق او بهره گرفت. چندي بعد از فوت پدر كه در 13 سالگي او اتفاق افتاد، براي تحصيلات حوزوي عازم اصفهان شد و هشت سال از محضر مدرسان علوم مختلف صرف و نحو و منطق و فقه و اصول استفاده برد. سپس به دروس جديد رو آورد و موفق به اخذ ليسانس ادبيات فارسي شد. آنگاه به آموختن انواع خطوط اسلامي پرداخت و در اين فن در شمار يكي از استادان معروف درآمد. ايشان به سبب خط ممتازش مورد توجه بسياري از محافل هنري قرار گرفت و در طول عمر با بركتش موفق شد صدها يادگار از اين هنر اصيل اسلامي از خود به جاي گذارد. وي تا سال 1358 مدت سي سال به عنوان دبير در آموزش و پرورش اصفهان به تدريس تعليمات ديني و عربي و تعليم خط مشغول بود. استاد فضايلي در ضمن تحصيلات و اشتغالات به فن خوشنويسي از محضراستادان، تعليم شاگردان، تحقيق و تأليف بركنار نماند و بيشتر سعي و تلاش او در پديد آوردن آثار اسلامي و در زمينه قرآن و احاديث بوده است.

تأليف «اطلس خط» و «تعليم خط» و كتاب «آية نور» و كتاب «اصحاب رس» و نوشتن   لوحه ها و كتيبه هاي بسياري از سوره ها و آيات قرآن بر زمينة كاشي و غيره جهت اماكن مقدس و مساجد از آثار ايشان است. وي بنا به ذوق ادبي و شركت در انجمن هاي شعر، اشعاري دربارة قرآن و مدح ائمه اطهار نيز سروده است. او در سال 1374  از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان يكي از خادمان قرآن كريم معرفي و در نمايشگاه بزرگ قرآن از وي تجليل شد.

از آخرين و مهم ترين آثار استاد حبيب الله فضايلي، كتابت موفق و ممتاز قرآن مجيد است كه از سوي انتشارات سروش با شكلي آراسته و نفاست خاص به چاپ رسيده است.

ايشان پس ازعمري تلاش ومجاهدت در راه اعتلاي فرهنگ و هنر اسلامي در آبان ماه 1376 دار فاني را وداع گفت و به رحمت ايزدي پيوست.