محمد جعفر امامي
  • نام:محمد جعفر
  • نام خانوادگی:امامي
  • تاریخ تولد :1322
  • سال انتخاب :1387
  • برگزیده شده در حوزه :پژوهش

تولد و دوران كودكی: حجه الاسلام والمسلمین محمدجعفر امامی در سال 1322 و در شب عیدفطر، در روستای «لایزنگان»(خشم علیا) از توابع شهرستان «داراب» استان فارس، در میان خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدرش روحانی نبود، ولی پدر بزرگش در كسوت روحانیت بود، اما از راه باغداری و كشاورزی زندگی خویش را اداره می كردند.

دوران تحصیل: حجه الاسلام والمسلمین امامی دوران ابتدایی را در زادگاه خود، ابتدا در مكتب خانه و پس از آن در مدرسه ابتدایی آن روز به تحصیل گذراند. در سال 1337 به «حوزه علمیه داراب» كه تحت سرپرستی مرحوم آیة الله نسابه اداره می شد وارد شد و تا سال 1341 در آنجا بود.

در طی این سال ها، دروس دوره مقدمات و بخشی از دروس دوره سطح را آموخت و سپس به «حوزه علمیه قم» آمد. در قم، نخست به مدرسه رضویه رفت و دروس دوره سطح را پی گرفت و در مدتی كوتاه، آن را به پایان برد. سپس به درس خارج استادان مشهور آن روزگار رفت و از محضر بسیاری از آنان بهره مند شد. اما استاد اصلی او در این بخش آیت الله العظمی مكارم شیرازی بود.

استادان: حجه الاسلام والمسلمین امامی در سال های تحصیل خود به محضر استادان بسیاری شرفیاب شد. او در حوزه علمیه داراب، جامع المقدمات را نزد مرحوم حاج شیخ علی آقا منوچهری(ره)، سیوطی، شرح قطر و بخشی از لمعه، قوانین و مطول را نزد حجج اسلام مرحوم حاج شیخ محمدعلی عندلیبی و مرحوم حاج شیخ محمد حسن عندلیبی فرا گرفت و بخش دیگر آن را در قم در محضر آیة الله حاج شیخ علی پناه اشتهاردی آموخت. رسائل را نزد آیة الله شیخ حسین نوری و آقای صدیقین فرا گرفت، در قسمتی از مكاسب و شرح تجرید علامه از مرحوم آیة الله حاج شیخ غلامحسین شرعی استفاده كرد و قسمت دیگری از مكاسب وكفآیة را در بحث آیة الله العظمی مكارم شیرازی حضور یافت و تا پایان كفایتین در این درس شركت داشت(و در همین مدت بقیه دروس دبیرستان را به طور متفرقه امتحان داد)

با پایان دوره سطح، در درس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام گلپایگانی، میرزاهاشم آملی، حاج شیخ مرتضی حائری، مكارم شیرازی و شریعتمداری شركت كرد و در فلسفه از استاد حضرت آیة الله جوادی، در عرفان از بحث های استاد حضرت آیة الله حسن زاده آملی و در تفسیر از محضر حضرت آیة الله مشكینی بهره های بسیار برد.

فعالیت های علمی و فرهنگی: مهم ترین فعالیت حجه الاسلام والمسلمین امامی در این عرصه، همكاری در تألیف تفسیر نمونه، پیام قرآن و اخلاق در قرآن است. «تفسیر نمونه » كه محصول تلاش گروهی از محققین، زیر نظر حضرت آیة الله العظمی مكارم شیرازی بود، كوششی برای آشنایی همگان با قرآن و مفاهیم آن است.

استاد امامی و برخی دیگر از استادان و فضلای حوزه، در طول سال های متمادی به تحقیق در قرآن و آماده سازی این تفسیر مبادرت نمودند. ترجمه سه جلدی نهج البلاغه را با همكاری دوست خود، حضرت حجه الاسلام والمسلمین شیخ محمد رضا آشتیانی، زیر نظر حضرت آیة الله العظمی مكارم شیرازی انجام داد و هم اكنون نیز در تهیه و تألیف «پیام امام امیرمؤمنان علیه السلام شرحی چون «تفسیر نمونه» بر «نهج البلاغه» با جمعی از دوستان، تحت نظر معظم له شركت دارد.

تالیفات: از حجه الاسلام والمسلمین امامی، كتب دیگری نیز منتشر شده است كه برخی از آنها به شرح زیر است:

1.      رهبری امام علی علیه السلام(ترجمه كتاب المراجعات)

2.      اسلام و مسائل زندگی،

3.      پای سخنان پدر(بحثی روان در باره فرقه ضاله بهائیت)،

4.      اسلام و استعمار

5.      اسلام و مسائل روز

6.       طرحی نو در تدریس عقائد(با همكاری، برای سازمان تبلیغات اسلامی)

7.      نظام دفاعی اسلام(جهت ارتش جمهوری اسلامی ایران، با همكاری)

8.      روزه، روش نوین برای درمان بیماری ها

9.      خدمات اجتماعی در اسلام،

10.  ترجمه و شرح فشرده ای بر صحیفه سجادیه(با همكاری، جهت سازمان اوقاف و امور خیریه)

11.  بیست درس عقائد(جهت عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی)

12.  جزوه درس های عقیدتی و اخلاقی برای مهمانداران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران،

13.  چراغ ایزد، بررسی فشرده و نقدی بر سخنرانی «هاشم آغاجری » در «خانه معلم همدان»

14.  «راست قامتان جاده توحید، اما زبد...!!»، پاسخی به نامه 127 نفر ازنمایندگان مجلس ششم به مقام معظم رهبری

15.  ستاره ای كه غروب كرد(شرح حال آیت الله نسابه) و...

16.  همچنین، مقالات متعددی از ایشان در نشریاتی همچون: نشریه سالانه «نسل جوان»، پیام حوزه» و... به چاپ رسیده است.

فعالیت­های سیاسی: حجه الاسلام والمسلمین امامی، در پیش و پس از انقلاب اسلامی در عرصه های گوناگون سیاسی حضور فعال داشته است. او در سال های حكومت پهلوی برای تبلیغ به نقاط مختلف كشور سفر می كرده و در آنجا ماهیت رژیم پهلوی را افشا می نموده است، تا آنجا كه رژیم پهلوی او را ممنوع المنبر كرد و تا پیروزی انقلاب این ممنوعیت ادامه داشت.

از آغاز ورود او به قم كه مبارزه مرجعیت و روحانیت با تصویب «لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی» بر ضد رژیم پهلوی شروع شد، همواره در تمام صحنه های این مبارزه شركت داشت. او در جریان رفراندوم و لوایح ششگانه، در سخنرانی جلسه مهم مدرسین حوزه كه پس از لغو مصوبه انجمن های ایالتی و ولایتی در مسجد اعظم قم كه در آن آیة الله العظمی مكارم و مرحوم حجه الاسلام حاج شیخ مرتضی انصاری سخنرانی كردند و موضع مدرسین حوزه را اعلام داشتند و در كلیه سخنرانی های امام راحل، آیة الله العظمی امام خمینی چه آنها كه در مسجد اعظم ایراد فرمودند و چه سخنرانی معروف مدرسه فیضیه در عصر عاشورا شركت داشت. و نیز در صحنه پانزده خرداد در قم كه ملت ایران به خاك و خون كشیده شدند، حضور داشت.

در شب و روز آزادی امام(ره) از حبس و حصر و حضور مردم قم در بیت ایشان و ورود هیأت های دیدار كننده از شهرستان های كشور، و سخنرانی آن حضرت در مسجد اعظم و در جشن بازگشت حضرت امام كه در فیضیه منعقد گردید و نیز در سخنرانی ضد كاپیتولاسیون كه در بیت خود حضرت امام(ره) در محله یخچال قاضی قم انجام گرفت، در تمامی این مراحل حضور داشت.

او پس از انقلاب نیز درصحنه های گوناگون، همواره پشتیبان انقلاب و امام(ره) بوده است، در آغاز به نمایندگی از امام در آمادگاه منظریه قم و در ستادانقلاب، مدتی در سازمان برنامه و بودجه و مدتی در وزارت بازرگانی انجام وظیفه نمود. در طی سالهای دفاع مقدس نیز با تنظیم كتاب نظام دفاعی اسلام و بحث های «عقائد و اطلاعات» رزمندگان اسلام رابا مبانی دفاع و دیدگاه اسلام در باره آن آشنا می­ساخته است

حجه الاسلام والمسلمین امامی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در سوم شعبان المعظم 1429 برابر با پانزدهم مرداد ماه 1387ش. بعد از نماز صبح دعوت حق را لبیك گفته و به ملكوت اعلی پیوست.