کریم منصوری
  • نام:کریم
  • نام خانوادگی:منصوری
  • تاریخ تولد :1347
  • سال انتخاب :1383
  • برگزیده شده در حوزه :تبليغ وترويج

کریم منصوری در سال 1347 در شهر آبادان دیده به جهان گشود. وی از کودکي مجذوب نواي خوش قرآن بود. با تشويق مادر و متأثر از تلاوت استاد عبدالباسط محمدعبد­الصمد از قرآء شهير جهان اسلام در سال 1359 مصمم شد که فن روخواني و قرائت قرآن کريم را نزد پسر عموي خود شيخ اسماعيل و سپس سيد صالح فرا بگيرد مدتي را نيز در کرمان از محضر استاد گروسي بهره برد و پس از انتقال به استان بوشهر به تلمذ استاد عبدالله زاده در آمد. وقتي آقاي مهاجر معاون وقت سازمان تبليغات اسلامي بوشهر به استعداد او در تلاوت قرآن کريم پي­برد، توصيه نمود براي فراگيري علم تجويد و بهره گيري از محضر اساتيدي چون سيد محسن موسوي بلده، علي اربابي و سيد محسن خدام حسيني راهي تهران شد.

 استاد منصوري ابتدا به تشويق همسر خود از سال 1371 اقدام به حفظ قرآن کريم نمود و بعد از 11 ماه موفق به حفظ کل قرآن گرديد. آنگاه بخشي از نغمات قرآني را از استاد موسوي و بخشي ديگر را از استاد عربي قباني يکي از اساتيد به نام سوريه فرا گرفت. وي براي آموختن علم قرائات به شاگردي استاد مولايي در آمد و از کتاب استاد موسوم به تهذيب القرائه در اين زمينه بهره جست.

 استاد منصوري که اکنون کارمند وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران به شمار مي‌رود در سفري مأموريتي که به کشور مصر انجام داد، توانست گواهينامة تلاوت را به صورت رسمي از اتحاديه قاريان اين کشور دريافت نمايد. استاد همچنين به منظور تلاوت قرآن کريم سفرهاي متعددي به قريب 20 کشور جهان انجام داده که برخي از اين سفره به دعوت تعدادي از مقامات رسمي همچون پادشاه مغرب، وليعهد اردن، رئيس جمهور سوريه و وزير خارجه عمان صورت گرفته است. وي توفيق آن را داشته که تاکنون تمامي قرآن کريم را 4 مرتبه به صورت ترتيل و تحقيق به سفارش سازمان‌هاي رسمي کشور تلاوت نمايد. استاد منصوري از سال 1377 که جمهوري اسلامي ايران ميزبان هشتمين اجلاس کنفرانس سران کشورهاي اسلامي بود، به عنوان قاري مراسم اختتاميه به قرائت قرآن پرداخت. او اکنون در مجلس شوراي اسلامي نيز به قرائت قرآن مي‌پردازد.

 از جمله مقامات برجسته و ممتازي که استاد به دست آورده مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

-     مقام نخست مسابقات بين المللي قرآن کريم جمهوري اسلامي ايران در سال 1376

-      مقام نخست مسابقات نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در سال 1371

-     نفر ممتاز مسابقات بين­المللي قرائت قرآن در مالزي و عربستان در ميان 63 کشور جهان در سال‌هاي 1367 تا 1372

 

تقدیرها و افتخارات

کریم منصوری در ۲۲ مرداد ۱۳۹۰ش، نشان رسمی فرهنگ و هنر را از رییس جمهوری اسلامی ایران دریافت کرد. او همچنین از سوی یازدهمین دوره انتخاب و معرفی خادمان قرآن کریم، به دلیل «خدمات ۲۵ ساله در تلاوت زیبای قرآن، تدریس و اداره جلسات و شرکت در مجامع و مجالس بین‌المللی و نیز کسب مقام‌های متعدد کشوری و بین‌المللی»، نشان خادم قرآن کریم را در سال ۱۳۸۳ دریافت کرد.