حمید عجمی
  • نام:حمید
  • نام خانوادگی:عجمی
  • تاریخ تولد :1341
  • سال انتخاب :1383
  • برگزیده شده در حوزه :امور هنری

حمید عجمی در سال 1341 در شهر تهران دیده به جهان گشود. پدرش اهل فرهنگ و شعر بود و به خط و خطاطي نيز علاقه داشت. از همين رو ابتدا خود در آموزش مقدمات خوشنويسي به فرزند همت کرد آنگاه او را به کلاس فرستاد تا شاهد پيشرف روز افزون او باشد.

هنوز نوجوان بود که به فکر افتاد خود را به انجمن خوشنويسان ايران برساند. دو سال براي يافتن محل انجمن تلاش کرد و بالاخره به خواستة خود دست يافت. وقتي در انجمن نام خود را براي فراگيري فنون دقيق اين هنر ثبت نمود، او را به کلاس استاد کيخسرو خروش راهنمايي کردند. چهار سال در محضر استاد به آموختن سپري کرد. شوق او به پيشروي در جوانب ظريف خوشنويسي وادارش ساخت تقاضاي شاگردي استاد حسين اميرخاني را با وي در ميان بگذارد. استاد اميرخاني پذيرش تقاضاي او را به موافقت استاد خروش مشروط کرد. با تأييد استاد خروش، دوازده سال ديگر را نيز در خدمت استاد اميرخاني به خط نستعليق پرداخت. در انديشة توسعة توانايي‌هاي خود در عرصه خوشنويسي بود. اين موضوع وي را به آموختن خط شکسته نستعليق از استاد يدالله کابلي کشاند. مدتي را نيز ثلث و نسخ را تجريه کرد. در آن هنگام بود که دريافت مي‌تواند در ارائة يک سبک جديد دست به ابتکار بزند. براي اين منظور نيت خالص کرد و نام اميرالمؤمنان را سر آغاز قرار داد. وقتي نخستين بار «يا علي» را به سبک جديد نگاشت، بي درنگ نام اين سبک را معلّي گذارد. او علاوه بر خوشنويسي در گرافيک و گرافيک کامپيوتري نيز صاحب ذوق و تخصص است.

 از استاد حمد عجمي سه اثر منتشر شده: «ميرزا محمدرضا کلهر»، «شرح عرفاني آداب المشق مير عماد» و «وضع خطّ معلّي».

 او تاکنون موفق به برگزاري 17 نمايشگاه انفرادي در داخل و خارج کشور شده و جوايز مختلفي را به خود اختصاص داده است. همچنين لوح و دستخط حضرت امام خميني (ره) را از «مجتمع هنر و ادبيات در خدمت جنگ» دريافت نموده است.

 علاوه بر داوري جشنواره هاي دانشجويي دانشگاه آزاد  اسلامي و داوري مجتمع هنر و ادبيات در خدمت جنگ، سمت‌ها و مشاغل زير نيز در کارنامة هنري استاد به چشم مي‌خورد:

-     مدير مرکز هنرهاي تجسمي

-      مدير عامل مؤسسه فرهنگي فردا

-      عضو فرهنگستان هنر، گروه هنرهاي سنتي

-      عضو رسمي انجمن خوشنويسان ايران

-      رئيس فرهنگ و هنرهاي اسلامي امام زاده صالح عليه‌السلام

-      عضو مرکز طبع و نشر قرآن کريم

-      عضو هيأت سياستگذاري جشنواره خوشنويسي جهان اسلام

-      عضو هيأت سياستگذاري و انتخاب و داوري رقابت‌هاي هنري سال امام علي عليه‌السلام

-     دبير اجرايي مجمع هنر و ادبيات در خدمت جنگ

-      دبير هنري مجمع هنر و ادبيات در خدمت جنگ

-      عضو هيأت کارشناسي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي

 عضو ميهمان شوراي تخصصي مرکز هنرهاي تجسمي