شهریار بحرانی
  • نام:شهریار
  • نام خانوادگی:بحرانی
  • تاریخ تولد :1330
  • سال انتخاب :1383
  • برگزیده شده در حوزه :امور هنری

شهریار بحرانی در سال 1330 در شهر تهران دیده به جهان گشود. تحصيلات خود را از مدرسه سن­لويي تهران آغاز نمود و سپس در رشته رياضي ديپلم خود را از دبيرستان البرز دريافت کرد. پس از آن به مدت سه سال در رشته رياضي و کامپيوتر دانشگاه صنعتي شريف پرداخت، راهي انگلستان شده و در رشتة نقاشي متحرک با گرايش فيلم و تلويزيون تحصيلات خود را پي گرفت.

 او در سال 1361 به ايران بازگشت و در واحد انيميشن صدا و سيما مشغول به کار شد. در کنار اين فعاليت، گاه امور تيتراژ ساير گروه‌ها را نيز انجام مي‌داد.

 پايان نامة تحصيلي او فيلم انيميشن «17 شهريور يوم الله» بود. پس از آن در سال 1363 با کارگرداني فيلم «پرچمدار» وارد سينماي حرفه‌اي شد. گذرگاه (1364)، هراس (1366)، آب را گل نکنيم (1368)، حمله به H3 (1373)، دنياي وارونه و مريم مقدس (1378) از ديگر کارهاي سينمايي و تلويزيوني اوست. هم اکنون نيز وي در حال ساخت سريال تلويزيوني امام حسين عليه‌السلام است که از سال 1382 کار آن را آغاز نموده است. تدوين سريال تلويزيوني حضرت يوسف عليه‌السلام نيز از جمله اشتغال‌هاي شهريار بحراني در اين روزهاست.

 وي تاکنون تجربة تدوين مجموعه تلويزيوني مردان آنجلس را نيز داشته است. علاوه بر اين به عنوان مشاوره کارگردان، دستيار کارگردان و چهره­پرداز داراي سابقه فعاليت هنري است.

 او که پيش از ورود به دانشگاه، براي نخستين بار در ايران مجموعه داستان‌هاي علمي- تخيلي را با نام «مسافران زمان» منتشر ساخته بود، بعدها در مقام نويسندگي فيلم‌نامه‌هاي: روز اشباح، سبز انگشتي، مريم مقدس و چند اثر ديگر نيز مانند ۱ -ملك سليمان (۱۳۸۷) ۲- دنياي وارونه (۱۳۷۶) ۳-  حمله به اچ3 (۱۳۷۳) 4-  منطقه ممنوعه (۱۳۷۳) 5-  هراس (۱۳۶۶) 6-  گذرگاه (۱۳۶۵) 7-  پرچمدار (۱۳۶۲)

 

بازنويسي فيلمنامه :

مريم مقدس (۱۳۷۹) 

 

بازيگر :
۱ -  باشگاه سري (۱۳۷۷) 
۲ -  لاك پشت (۱۳۷۵) 

تدوين :
۱ -  عطر ولايت (۱۳۹۰) 
۲ -  يوسف پيامبر (۱۳۸۶) 
۳ -  مريم مقدس (۱۳۷۹) 
۴ -  دنياي وارونه (۱۳۷۶) 
۵ -  سرعت (۱۳۷۵) 
۶ -  پرواز در نهايت (۱۳۶۹) 
۷ -  هراس (۱۳۶۶)