زینت السادات همایونی
  • نام:زینت السادات
  • نام خانوادگی:همایونی
  • تاریخ تولد :1296
  • سال انتخاب :1382
  • برگزیده شده در حوزه :آموزش

زینت السادات همایونی در سال 1296 در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. در دوران کودکي با اصرار و تلاش مرحومه مادرش به فراگيري‌ قرآن مشغول شد.. موضوع ديگري که در اين راه بيش از پيش او را مصممّ نمود، آن بود که در خواب مشاهده کرد که متن آيات قرآن در روشنايي خورشيد هويدا شده و بر درخشش آن افزوده است. در اين حال او به خورشيد مي‌نگرد و آيات قرآن را با خوشحالي قرائت مي‌کند.

. او به شاگردي مفسرّ گرانقدر و ارجمندي چون بانون مجتهده امين (رحمه الله عليها) در آمد و در پي کسب اين توفيق علاوه بر تدريس قرآن کريم، به فراگيري علوم حوزوي نظير ادبيان عرب، فقه و اصول، فلسفه و اخلاق و ساير معنويات از اساتيد زبده همت گمارد. به برکت اين خدمتگذاري به آستان قرآن کريم بود که موفق به تأسيس مکتب فاطمه (سلام الله عليها) گرديد. در اين مؤسسه ضمن آموزش قرآن کريم، ساير علوم مرتبط همچون ادبيات عرب و فارسي، اصول عقايد، تفسير قرآن و اخبار و احاديث معصومين (عليهم‌السلام) نيز تدريس مي‌شد، نزديک به 30 سال با عشق و دلباختگي به قرآن کريم، مديريت و تدريس را با جديت پي گرفت و تلاش او به تربيت بانوان فاضله و متخلّق به اخلاق قرآني منجر شد که نام و مقالات تعدادي از آنان در کتاب «زندگاني بانوان مجتهده امين» ذکر شده است.

 

تقدیرها

بانو همایونی به جز مدیریت و تدریس در مکتب فاطمه، مسئولیت مدیریت دبستان نرجس -مدرسه‌ای ملی و دینی که فیروزیان تاسیس کرده بود- را هم بر عهده داشت. صاحب امتیاز و مدیرمسئول مدرسۀ گلستانیان نیز بود که خیلی زود از این سمت استعفا داد و ترجیح داد به کار ترجمه و تالیف بپردازد

همایونی مدتی نیز برای تدریس به قم رفت و آمد داشت. او در سال تحصیلی ۶۸-۱۳۶۷هر هفته، چهارشنبه‌ها برای تدریس به جامعة‌الزهرا می‌رفت و جمعه‌ها به اصفهان برمی‌گشت. ولی این دوره هم به دلیل کثرت اشتغالات و سختی‌های سفر تعطیل شد. در سال ۱۳۶۸ بعد از فوت بانو امین در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور وقت آیت‌الله خامنه‌ای، تقاضای برگزاری کنگرۀ بزرگداشت بانو امین را مطرح کرد. اولین دورۀ این کنگره در سال ۱۳۷۱ در اصفهان و دومین دورۀ آن در سال ۱۳۷۲ در قم برگزار شد. همایونی در سال ۱۳۷۱ مکتب فاطمه را وقف کرد واز آن به بعد خانه‌نشینی اختیار کرده و به ترجمه و تالیف کتب پرداخت. زینت السادات همایونی در سال ۱۳۸۸ به عنوان چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. همچنین در سال ۱۳۹۰ در همایش امینه امین که در اصفهان برگزار شد، از مقام او تجلیل شدآیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پیامی که برای این همایش ابلاغ کرده بود، بانو همایونی را از مفاخر جامعۀ زنان ایران اسلامی خواند. بانو همایونی در تاریخ ۱۳۵۵ ه‍.ش از جانب بانو امین اجازۀ روایت دریافت کرد.  بانو همایونی در ۱۰ تیر ۱۳۹۵ش. در سن ۹۹ سالگی به علت کهولت سن در گذشت و پس از اقامه نماز توسط آیت الله مظاهری از مسجد سید اصفهان، تشییع و در امامزاده ابراهیم این شهر به خاک سپرده شد.