سیدمحمد مجد
  • نام:سیدمحمد
  • نام خانوادگی:مجد
  • تاریخ تولد :1349
  • سال انتخاب :1382
  • برگزیده شده در حوزه :نرم افزار و اطلاع رسانی

سید محمد مجد در سال 1349 در شهر قم دیده به جهان گشود. در سال 1368 براي تحصيل در رشته کامپيوتر گرايش نرم‌افزار وارد دانشگاه فردوسي مشهد شده و در سال 1372 فارغ‌التحصيل گرديد. از همه سال‌هاي تحصيل علاقه به کار در زمينه‌هاي ديني و مذهبي را در خود احساس کرد، به گونه‌اي که در ترم پاياني تحصيل، همکاري جسته گريخته‌اي با برخي از مؤسسات کامپيوتري اسلامي در قم داشته است.

 در اواخر سال 1372 و پس از پايان تحصيل در دانشگاه، منجر به شروع همکاري جدي وي با بخش نرم افزار مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي مرکز گرديد.

برخي از نرم افزارهايي که حاصل آن دوران خاطره انگيز هستند و سيد محمد مجد کم و بيش در توليد آن‌ها سهمي داشته، عبارتند از: معجم قرآن کريم، مجموعة معجم‌هاي لفظي و مجموعة معجم‌هاي موضوعي.

 در حدود سال 1374حاصل کوشش‌های وی در نرم افزار قرآني «نور الانوار 1» ظاهر گرديد که به عنوان يکي از نخستين برنامه‌هاي قرآني تحت ويندوز با استقبال شاياني در داخل و خارج از کشور مواجه شد.

 بررسي‌هاي شروع و به عنوان هدف اوليه، تهيه نور افزار «نور الانوار 2» جوايز بسياري را از جشنواره‌ها و نمايشگاه‌هاي معتبر کسب نموده است که کسب رتبة سوم از سيزدهمين جشنواره خوارزمي و نيز کسب عنوان  خادم القرآن از نمايشگاه بين المللي قرآن کريم برای ایشان از مهم‌ترين آن‌هاست. تعداد زيادي از نرم افزارهاي تخصصي و بسيار حرفه‌اي نور که مراحل پژوهش و آماده­سازي اطلاعات آن‌ها از سال‌ها قبل شروع شده بود به بازار عرضه شد که برخي از معروف‌ترين آن‌ها عبارتند از: جامع الاحاديث (نور2)، نورالجنان، نور الفقاهه، درايه­النور، منهج­النور، معجم موضوعي نور الحکمه و...

 در سال 1382 بنا به دلايل شخصي به صورت تمام وقت در دفتر تحقيقاتي ياسين (در حال حاضر: مؤسسه فرهنگي ياسين) در سمت معاون فني مشغول به کار شد

 اولين محصول مؤسسه ياسين، نرم افزار بشري 1 است که براي محيط DOS  آماده شده و اختصاص به نهج البلاغه امير المؤمنين عليه‌اسلام داشت. بخش عمده‌اي از برنامه نويسي اين نرم افزار به عهدة وي بود. «بشري 1» تنها نرم افزار تحت DOS مؤسسه محسوب مي‌شد و پس از آن نرم افزارهاي رثاء (عربي)، نداء‌(فارسي و عربي)، بشري 2، عاشورا و ولاء 2 به مرحله توليد رسيد نسل جديد نرم افزارهاي مؤسسه فرهنگي ياسين با توليد نرم افزار «رشاد» مجموعه‌هاي سخنراني‌هاي مرحوم کافي شروع شد

 در همين ايام انديشة توليد يک نرم افزار قرآني مخصوص کودکان بين مسؤولين مؤسسه شکل گرفت و به تدريج «صبا، قرآني براي کودکان» پا به عرصة وجود گذاشت.

 

 پس از توليد صبا، کار توليد نرم افزارهاي جديد سرعت گرفت و نرم افزارهاي طاها (معارف 14 معصوم عليهم‌السلام)، طوبي (احکام)، ولاء امام حسين عليه‌السلام (معارف سيد الشهداء عليه‌السلام)، نبأ (قرائت، ترتيل، آموزش تجويد)، تنزيل (نسخة اصلاح شده ضحي) و کريمه (معارف حضرت فاطمه معصوم سلام الله عليها) در فواصل کوتاه توليد و تقديم علاقمندان شد.

شايان ذکر است  مهندس سيد محمد مجد به جهت مديريت پروژة توليد نرم افزار دبستان قرآن چهارم دبستان در دهمين نمايشگاه بين­المللي قرآن کريم از سوي هيأت داوران و مسؤولين نمايشگاه به عنوان پر افتخار و به يادماندني خادم قرآن کريم شناخته شده و از دست رياست محترم جمهور لوح تقدير و جايزه دريافت نمود.

 و بالاخره آخرين نرم­افزار قرآني توليد شده در مؤسسه ياسين که حدود 2 سال از آغاز تا پايان آن زمان برده و اخيرا در نمايشگاه بين­المللي قرآن کريم عرضه گرديد و از سوي علاقمندان نيز مورد استقبال و تشويق قرار گرفت، «صباي نوجوان» است.