ابوالقاسم ایرجی
  • نام:ابوالقاسم
  • نام خانوادگی:ایرجی
  • تاریخ تولد :1335
  • سال انتخاب :1374
  • برگزیده شده در حوزه :مدیریت

در سال 1335 در بخش کجور شهرستان نوشهر دیده به جهان گشود. دوران كودكي و تحصيلات مقطع ابتدايي را در همان شهرستان و آموزش دوران متوسطه را در دبيرستان هاي تهران گذراند. در سال 1356 از دبيرستان ارشاد تهران موفق به اخذ گواهي ديپلم در رشتة طبيعي شد و در همان سال در كنكور سراسري در رشتة اقتصاد دانشگاه شيراز پذيرفته شد و تا سال 1358 در آن دانشگاه ادامة تحصيل داد.

پس از بازگشايي مجدد دانشگاه ها (كه به مناسبت انقلاب فرهنگي تعطيل شده بودند) تا شهريور 1364 در دانشگاه اقتصاد دانشگاه تهران ادامه تحصيل داد و موفق به اخذ مدرك كارشناسي شد.

ايشان در سنين نوجواني علاوه بر ادامة تحصيل در مدارس آموزش و پرورش به تحصيلات حوزوي نيز توجه داشت و به تناسب در حوزه هاي علميه نزد استادان مختلف دروس ادبيات عرب و مقداري نيز از سطح يك را فرا گرفت.

اوايل دي ماه سال 1361 دردفتر امور اجتماعي وزارت كشور مشغول به كار شد. اشتغال در وزارت كشور در واقع با ورود به تحقيقات اجتماعي او همراه بود. ابتدا در سمت كارشاسي پژوهش هاي اجتماعي و فرهنگي به خدمت پرداخت و بالاخره در سال 1365 به عنوان معاون مدير كل دفتر امور اجتماعي وزارت كشور منصوب شد و تا سال 1368 در اين سمت انجام وظيفه كرد. سپس يك سال و نيم با نهاد رياست جمهوري همكاري كرد و از اول تير ماه 1370 به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي منتقل شد.

ابوالقاسم ايرجي در سمت ها و بخش هاي مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام وظيفه كرده است.

در دورة اشتغال در حوزه معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي علاوه بر فعاليت هاي جاري (امور برنامه ريزي اداري و مالي حوزه) ، كارهاي مربوط به سازماندهي و پشتيباني از طرح هاي كلان در حوزة فرهنگ و به ويژه دايرة المعارف ها، كتاب هاي مرجع و كتب علوم قرآني و احاديث و... نيز به عهده ايشان بود. در اين حوزه حمايت جدي از طرح ها، تحقيقات و انتشار آثار مربوط به قرآن و علوم قرآني در اولويت قرارگرفت و براي انجام يافت 5 طرح بزرگ در مورد قرآن، تأليف و انتشار 17 عنوان كتاب علوم قرآني، تحقيق، تصحيح و انتشار 16 عنوان تفسير و رسالة علوم قرآني از طريق انعقاد قرارداد و حمايت از پژوهشگران و مؤسسات و مراكز فرهنگي اقدام شد.

ايشان در طول خدمت درحوزة معاونت امور فرهنگي به عنوان يكي از اعضاي اصلي هيأت مديرة مؤسسه نمايشگاههاي فرهنگي ايران  نيز انجام وظيفه مي كرد و همزمان با برپايي نمايشگاه بزرگ قرآن كريم كه در ايام ماه مبارك رمضان در سال هاي 1372 و 1373 و 1374 در تهران برگزار شده است، در برنامه ريزي، طراحي و اجراي نمايشگاه هاي قرآن و كتب علوم قرآني در مراكز استان ها توسط مؤسسة نمايشگاه هاي فرهنگي ايران سهم به سزايي داشته است به طوري كه در طول سال هاي 1373 و 1374 در مراكز استان ها و شهرستان ها با همكاري ايشان هفت نمايشگاه قرآن برگزار شد همچنين به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامي و برگزاري هفتة كتاب، 700 نمايشگاه قرآن و كتب علوم قرآني در مساجد سراسر كشور با مشاركت فعال ايشان برگزار شده است.